Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 86-85: Ο Κάρολ ξέρανε με τρίποντο τους Ισραηλινούς!

0

Η Μακάμπι βρέθηκε κοντά σε ένα σπουδαίο «διπλό» στη Μαδρίτης όμως ο Τζέισι Κάρολ σκόραρε για τρεις στα 2.4″ για το φινάλε και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ με σκορ 86-85!

Ο αγώνας

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, σκοράροντας για το 3-7 στο 2:51 και φτάνοντας τους 5 πόντους με 2/2 βολές και 1/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα. Ο Άντονι Ράντολφ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ (10-9), ο Τζέφερι Τέιλορ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 20-15 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-22 με τις βολές του Τζόρνταν Μίκι. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ο Σέρχιο Γιούλ ανέβασε τη διαφορά στο +8 στα μέσα της τρίτης περιόδου (40-32, 24:51) και η «Βασίλισσα» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50-44, έχοντας ως MVP τον Μίκι (12π., 3/3 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ)!

Παρ’ όλα αυτά, η Μακάμπι μπήκε με το γκάζι πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, έτρεξε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 50-56 με το τρίποντο του Τζον Ντιμπαρτολομένο στο 23:49! Η αντίδραση της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν άμεση, ο Φακούντο Καμπάτσο έδωσε λύσεις στην επίθεση κάνοντας το 65-60 ωστόσο η Μακάμπι ισοφάρισε σε 65-65 στο 30′ με τον Κοέν, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια. Ο Ουίλμπεκιν πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 75-77, ο Γκάμπριελ Ντεκ έφερε το ματς στα ίσα στο 1:52 για το φινάλε (81-81) και ο Μίκι ισοφάρισε εκ νέου για το 83-83 στα 27″! Ο Ουίλμπεκιν σκόραρε με floater μπροστά στον Τζόρνταν Μίκι για το 83-85 όμως ο Κάρολ σκόραρε για τρεις στα 2.4″ και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-44, 65-65, 86-85.