Ρεάλ – Μπάγερν 100-82: Νίκησε το ένστικτο της επιβίωσης!

0

Η Ρεάλ Μαδρίτης (2-4) μόχθησε, έχασε τον Φακούντο Καμπάτσο, με τραυματισμό, αλλά πήρε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague, ρίχνοντας από την κορυφή την Μπάγερν Μονάχου (4-2).

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Η νίκη κατέληξε στην ομάδα που την είχε μεγαλύτερη ανάγκη. Για τη Ρεάλ Μαδρίτης μέτρησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αυτό που ενεργοποιήθηκε μετά τη μία νίκη σε πέντε αγώνες.

Αντίθετα, η Μπάγερν Μονάχου δεν αγωνίστηκε ως πρωτοπόρος της EuroLeague. Αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά όταν η Ρεάλ άρχισε να βρίσκει πολλές λύσεις, δεν είχε απάντηση.

Έχει ένα μικρό ελαφρυντικό. Και κίνητρο για την επόμενη φορά, αφού ο Αντρέα Τρινκιέρι έμεινε στον πάγκο μόλις για τρία αγωνιστικά λεπτά, προτού αποβληθεί.

Το ματς

Η εξέλιξη της αποβολής του Ιταλού προπονητή δεν επηρέασε την Μπάγερν. Το αντίθετο. Διόρθωσε το κακό ξεκίνημά της (27-17) και πέρασε μπροστά στο σκορ, με αιχμή του δόρατος τον Μπόλντγουιν, με 36-35.

Και από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Τζέισι Κάρολ ήταν εκείνος που κράτησε τη Ρεάλ μέσα στο παιχνίδι.

Μέχρι που άρχισε να σκοράρει και ο Τρέι Τόμπκινς (16π.) και ο Άντονι Ράντολφ και η Μπάγερν αδυνατούσε να βρει λύσεις.

Όποτε η Ρεάλ χρειάστηκε, βρήκε λύσεις και από το τρίποντο. Αγαπημένο παιχνίδι της.

Μόνο στην 4η περίοδο, οι Μαδριλένοι βρήκανε στόχο τέσσερις φορές πίσω από τη γραμμή των 6.57 μέτρων.

Πάντως, η αναμέτρηση δεν είχε μόνο καλά νέα για τους Μαδριλένους. Ο Φακούντο Καμπάτσο φαίνεται να γύρισε το πόδι του σε μία ανύποπτη φάση. Βγήκε από το παιχνίδι και δεν γύρισε ξανά…

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με 23 ασίστ και μόλις λάθη, η Ρεάλ έχει κάνει μία τέλεια αρχή για να φτάσει στη νίκη. Έβαλε σχεδόν όλα τα κρίσιμα σουτ και κατάφερε να περιορίσει αισθητά τόσο τον Λούτσιτς, όσο και τον Τζέντοβιτς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέισι Κάρολ! Ο άνθρωπος με το καλύτερο σουτ στη EuroLeague έκανε το καλύτερο φετινό παιχνίδι του. Εξαιρετικά οικονομικός, με 19 πόντους (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές) σε 18:50 στο παρκέ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Άντονι Ράντολφ επανήλθε στις καλές εμφανίσεις μετά από καιρό. Βοήθησε όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα, περιορίζοντας τις λύσεις που έχει η Μπάγερν. Τελείωσε το ματς με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα μπλοκ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νιχάτ Τζέντοβιτς! Κακός για τα δεδομένα του, άστοχος (3/9 σουτ) και με δύο λάθη, σε 23:25 στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο πεντάλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου και στην αρχή του τέταρτου, η Ρεάλ «καθάρισε» τον αγώνα. Το ρευστό 60-55 έγινε 70-61 στο τέλος της τρίτης και 81-65 στο 35′, με το τρίποντο του Γκαρουμπά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο χρόνος τελειώνει και ο Σέρχιο Γιουλ αναλαμβάνει δράση. Τρίποντο με τη λήξη του ημιχρόνου με αυτό το πασίγνωστο ψιλοκρεμαστό σουτ του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τον τραυματισμό του Καμπάτσο. Η Μπάγερν τα… νεύρα του προπονητή της, την άμυνά της, αλλά και το γεγονός ότι στο κρίσιμο σημείο του αγώνα «βραχυκύκλωσε».