Ρέθυμνο – Κολοσσός 72-61: «Ανάσα» με Φράνκαμπ οι Κρητικοί!

0

Το Ρέθυμνο (5-8) πήρε… ανάσα στη βαθμολογία, αφού επικράτησε του Κολοσσού (5-8) με 72-61, έχοντας κορυφαίο τον Φράνκαμπ (23π., 7ασ.).

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, πήρε το Ρέθυμνο.

Η ομάδα από την Κρήτη επικράτησε του Κολοσσού με 72-61 για την 13η αγωνιστική της Basket League και έτσι οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (5-8).

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκαμπ με 23 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ. Στον αντίποδα για το σύνολο του Λυκογιάννη, ο Κρόμα είχε 20 με 8 ριμπάουντ, αλλά και 6 λάθη.

Το ματς

Με τον Κάρτερ το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 10-5 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός απάντησε και με τον Κρόμα πήρε προβάδισμα στο 7΄ με 10-12. Ο Λι έκανε το 17-19 για τους γηπεδούχους με τρίποντο στο 10.

Η ομάδα της Ρόδου μπήκε καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17-25 χάρη στον Ντάνιελς. Η ομαδα του Ζιάγκου συνήλθε και πέρασε μπροστά με τον Φράνκαμπ να γράφει το 32-31 στο 18΄.

Mε τον Τσαλμπούρη να σκοράρει για τρεις ο Κολοσσός έκανε το 38-41 στο 24΄. Το Ρέθυμνο βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση στη συνέχεια του δεκαλέπτου και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (57-51) στο 30΄.

O Aγκμπελίς έκανε το 57-58 στο 35΄, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά το Ρέθυμνο πάτησε γκάζι και με ένα σερί 11-0, έγραψε το 68-58, 1:30 πριν το τέλος, καθαρίζοντας το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί 11-0 για να γράψει το 68-58, 1:30 για το τέλος, ενώ έκανε λιγότερα λάθη (10 αντί 13). Είχε και 13/33 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φράνκαμπ ήταν ο κορυφαίος με 23 πόντους και 7 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζάκσον είχε μόλις 5 πόντους με 2/9 σουτ και δεν βοήθησε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Γκόρντον για το Ρέθυμνο με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με ένα σερί 11-0 το Ρέθυμνο έγραψε το 68-58, 1:30 για το τέλος και καθάρισε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τίποτα, ενώ ο Κολοσσός, την απόδοση του στα τελευταία 5 λεπτά, το 7/24 τρίποντα και το 22/54 εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61