Ρετρό: Ένα από τα πρώτα buzzer-beater στην ιστορία

0

Στις 13 Νοεμβρίου του 1967, οι Indiana Pacers έχαναν από τους Dallas Chaparrals για το American Basketball Association, με 118-116, ενώ απέμενε μόλις ένα δευτερόλεπτο για το τέλος του παιχνιδιού.

Η μπάλα πήγε στον Jerry Harkness, ο οποίος βρισκόταν περίπου 28 μέτρα μακριά από το αντίπαλο καλάθι. Αφού δεν είχε τον χρόνο να κάνει οτιδήποτε άλλο, ο Harkness πέταξε τη μπάλα προς την αντίπαλη μπασκέτα. Αυτή χτύπησε στο ταμπλό και μπήκε μέσα!

Πανδαιμόνιο επικράτησε στο Ντάλας, αλλά για τους λάθος λόγους. Βλέπεται, το 1967 ήταν η πρώτη σεζόν που χρησιμοποιήθηκε το τρίποντο στα μεγάλα πρωταθλήματα. Παίκτες και οπαδοί δεν το είχαν συνηθίσει. Οι περισσότεροι από τους 2.500 φίλαθλους που βρίσκονταν στο στάδιο εκείνη την ημέρα, πίστεψαν ότι το απίστευτο σουτ του Harkness, ισοφάρισε το σκορ και έστειλε το παιχνίδι στη παράταση. Δεν ήταν έτσι όμως. Το εκπληκτικό αυτό σουτ, από σχεδόν 20 μέτρα πίσω από την ολοκαίνουρια γραμμή των τριών πόντων, έδωσε τη νίκη στους Pacers με 119-118.

“Πέσαμε με τους συμπαίκτες μου στο πάτωμα για να πανηγυρίσουμε, όμως σηκωθήκαμε αμέσως για να ετοιμαστούμε για την παράταση. Τότε ο διαιτητής του αγώνα, ο Joe Belmont, ήρθε προς εμάς και μας είπε ‘έληξε, ήταν τρίποντο'” αναφέρει ο Harkness στο βιβλίο «Loose Balls». “Το είχαμε ξεχάσει εντελώς. Ήταν τρίποντο! Τότε αρχίσαμε να πανηγυρίζουμε ξανά, αυτή τη φορά γιατί καταλάβαμε πως κερδίσαμε το παιχνίδι.”