Σαν σήμερα: Το 5ο αστέρι του Παναθηναϊκού!

0

Πριν από 11 χρόνια, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Βερολίνο και έφτασε για πέμπτη φορά στην κορυφή της Ευρώπης!

3 Μαΐου 2009.

Ο Παναθηναϊκός του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Έτορε Μεσίνα πήραν θέση στο «O2 World» του Βερολίνου, για τον τελικό του Final 4 της Euroleague.

Το «τριφύλλι» προερχόταν από την νίκη επί του Ολυμπιακού και οι Ρώσοι είχαν αποκλείσει την Μπαρτσελόνα (78-82). Αμφότερες οι ομάδες ήθελαν όσο τίποτα το τρόπαιο.

Μπορεί οι «πράσινοι» να έμειναν μόλις στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, είχα φροντίσει ωστόσο να πάρουν 20 πόντους διαφορά στην ανάπαυλα του αγώνα (48-28).

Η «αρκούδα» έκανε comeback στην τελευταία περίοδο και μείωσε στον πόντο με τους Σμόντις – Σισκάουσκας (70-69), αλλά ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε δύο βολές για το 72-69, από το 5ο φάουλ του Χριάπα. Ο Σισκάουσκας έβαλε δυο βολές επίσης για την ομάδα του (72-71) και ο Γιασικεβίτσιους επισφράγισε το τελικό 73-71 με 1/2 βολές, αφού ο Σισκάουσκας στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε τρίποντο.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στα… ουράνια ξανά κι «έραψε» το πέμπτο αστέρι στην φανέλα του.

Σπανούλης και Φώτσης ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το «τριφύλλι», καθώς σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος. Διαμαντίδης και Γιασικεβίτσιους είχαν από 10 ο καθένας.