Σεφτέ η ΑΕΛ με διπλό επί της ΕΘΑ

0

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΛ που επιβλήθηκε της ΕΘΑ μέσα στη Λευκωσία με 57-73.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με την ΕΘΑ να το κλείνει προηγούμενη με 20-19 όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού.

Με όπλο την άμυνα η ΑΕΛ έτρεξε ένα επί μέρους 8-18 και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω στο σκορ φτάνοντας με άνεση στο πρώτο της φετινό ροζ φύλλο.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Nτάμανι Απολγουάιτ με 22 πόντους (10 ριμπάουντ).

Η ΑΕΛ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Γκάντια-Ρόσα, όμως στο 4′, μετά από δύο τρίποντα του Κυριακίδη και δίποντα από τους Γιούινγκ και Ροδοσθένους η ΕΘΑ προηγήθηκε με 10-3. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με βολή του Απολγουάιτ (17-17) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Τομπάζο λίγο αργότερα να τους βάζει μπροστά (17-19). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ροδοσθένους, για να βάλει ξανά μπροστά την ΕΘΑ (20-19).

Στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι «γαλαζοκίτρινοι» με δύο σερί καλάθια από τον Φέργκουσον απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (20-22) στο 13′, ενώ στο 17′ ο Απολγουάιτ με δύο βολές ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (24-31). Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του δεύερου δεκαλέπτου, ο Πιττάκας άνοιξε την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (26-37), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το λέι απ του Ρόδες (28-37).

Στο 23′ οι γηπεδούχοι με τις βολές του Ρόδες πλησίασαν στους δύο πόντους (37-39), με την ΑΕΛ να ξεφεύγει και πάλι στη συνέχεια. Ο Γκάντια-Ρόσα με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 55-40 για την ομάδα της Λεμεσού. Η ΑΕΛ κράτησε τις αποστάσεις ασφαλείας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 73-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 28-37, 40-55, 57-73