Σεφτέ στις νίκες με διπλό ο Αχιλλέας – Πέρασε από το «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» κερδίζοντας την ΕΘΑ

0

Ο Αχιλλέας Καιμακλίου πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα αφού πέρασε από το «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και την έδρα της ΕΘΑ Έγκωμης με νίκη 84-76.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια η ομάδα του Κυριάκου Γιαγκουλλή είχε σε σπουδαίο βράδυ την τριπλέτα των Αμερικανών ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιώργος Τρετιακόβ.

Μετά το τρίποντο του Γκαρθ με την ΕΘΑ να μειώνει στους 4 (29-33) οι Καιμακλιώτες δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (32-41). Μέσα από την πιεστική άμυνα και βρίσκοντας αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ από το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά ποτέ ξανά μέχρι τη λήξη της κόρνας.

Στο 23′ το τρίποντο του Χάρβεϊ άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 17 πόντους (32-49), όσους ήταν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Μπράουν (44-61). Η ομάδα του Καϊμακλίου κρατήθηκε μπροστά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το πρώτο της ροζ φύλλο με τελικό σκορ 84-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 32-41, 44-61, 76-84