Σέλτικς – Γουίζαρντς 118-100: Ο Τέιτουμ έστειλε στα playoffs τη Βοστώνη και στον δρόμο των Νετς

0

Οι Μπόστον Σέλτικς όχι μόνο μπήκαν με το δεξί στο play-in tournament, αλλά επικράτησαν 118-100 των Γουάσινγκτον Γουίζαρντς και προκρίθηκαν στα playoffs του NBA, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μπρούκλιν Νετς. Τρομερή εμφάνιση από τον Τζέισον Τέιτουμ ο οποίος πέτυχε 50 πόντους.

Στα playoffs του NBA προκρίθηκαν οι Σέλτικς, καθώς επικράτησαν εύκολα των Γουίζαρντς (118-100) και πλέον καλούνται να αντιμετωπίσουν τους Νετς των Κέβιν Ντουράντ και Καϊρί Ίρβινγκ. Οι χαμένοι Γουίζαρντς θα αντιμετωπίσουν τους Πέισερς για μία θέση στα playoffs, με τον νικητή να αντιμετωπίζει τους Σίξερς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα στο ματς, καθώς πήραν ένα προβάδισμα με έξι πόντους (27-21) που όμως δεν ήταν αρκετό για να προηγηθούν στο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, οι “Μάγοι” με τον Μπράντλι Μπιλ να ξυπνάει στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, πέτυχε όλους του τους πόντους στην δεύτερη περίοδο (13 πόντους) κάνοντας άνω κάτω την άμυνα των Σέλτικς.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Βοστώνη έτρεξε ένα σερί και με οδηγό την καλή άμυνα, πήρε για πρώτη φορά ένα προβάδισμα της τάξεως των δέκα πόντων (90-80) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, με τον Τζέισον Τέιτουμ να είναι καυτός, αφού σκόραρε 23 πόντους συνολικά στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Κάπως έτσι, ο σταρ των γηπεδούχων έδωσε ουσιαστικά την χαριστική βολή στην ομάδα της Γουάσινγκτον, αλλά και την πρόκριση στους Σέλτικς, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Νετς στα φετινά playoffs του NBA.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζέισον Τέιτουμ με 50 πόντους, από 9/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 17/17 βολές, με 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλο, ενώ ο Κέμπα Γουόκερ σταμάτησε στους 29 πόντους.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπράντλι Μπιλ έβαλε 22 από 10/25 σουτ με 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ σημείωσε 20, με 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 52-54, 90-80, 118-110

ΣΕΛΤΙΚΣ: Φουρνιέ 8, Τέιτουμ 50 (9/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 17/17 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7, Γουόκερ 29 (6/14 τρίποντα, 4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 12 (12 ριμπάουντ), Νέσμιθ 3, Οτζελέγιε, Πρίτσαρντ, Λάνγκφορντ 3, Κορνέ, Έντουαρντς 2, Γουίλιαμς Γκ.

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Μπιλ 22 (10/25 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χατσιμούρα 8, Λεν 5, Νέτο, Γουέστμπρουκ 20 (6/18 σουτ, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάφορντ 12, Μπέρτανς 4, Χάτσισον 2, Σμιθ 17 (6/8 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λόπεζ 5, Μάθιους 3, Γουίνστον, Μπονγκά, Γκιλ 2