Σφράγισε την πρόκριση η First Shoot επί των Nicosia Wizards

0

Tην πρόκρισή της στα Προημιτελικά σφράγισε χθες βράδυ και η ομάδα της First Shoot Basket, η οποία εξήλθε ισόπαλη με 59-59 με τους Nicosia Wizards και πήρε το 4ο εισιτήριο για την επόμενη φάση, στην οποία θα αντιμετωπίσουν τους περσινούς Πρωταθλητές Warriors. Για τους Μάγους της Λακατάμιας, οι οποίοι είχαν να καλύψουν ένα βουνό μετά την ήττα με 47-67 στο 1ο παιγνίδι και μάλιστα αγωνίστηκαν χωρίς τον πολυτιμότερο τους παίκτη, Σωτήρη Χριστοδούλου, το χθεσινό ήταν το τελευταίο τους παιγνίδι στον φετινό μαραθώνιο.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο κλειστό του English School είχε εκ των προτέρων ένα ξεκάθαρο φαβορί, λόγω του αποτελέσματος του πρώτου αγώνα, το οποίο φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα να μην αφήσει ιδιαίτερα περιθώρια αμφισβήτης για το ποιος θα έπαιρνε το εισιτήριο της πρόκρισης. Η ομάδα του Αντώνη Ρουσάκη μπήκε από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης πιο δυνατά και προηγήθηκε μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου με 18-9, προβάδισμα το οποίο συντηρήθηκε και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου 33-23.

Στην επανάληψη και δεδομένου ότι η πραγματική διαφορά στο σκορ πρόκρισης ήταν στο +30, οι ομάδες αγωνίστηκαν πιο ελεύθερα, δεδομένου ότι η υπόθεση πρόκριση είχε εν πολλοίς ήδη κριθεί. Στην 3η περίοδο η ομάδα των Παπαηρακλέους-Θωμά βελτίωσε την απόδοσή της και κατάφερε να σμικρύνει κάπως την απόσταση φέρνοντάς την στο -8 (53-45). Η 4η και τελευταία περίοδος ήταν μάλλον διαδικαστικού χαρακτήρα και η βελτίωση των φιλοξενουμένων σε συνδυασμό με τη χαλάρωση των γηπεδούχων εξάλειψαν τη μεταξύ τους διαφορά και με καλάθι του Quinn στα τελευταία δευτερόλεπτα γράφτηκε το ισόπαλο 59-59.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Κύπρος Δημητρίου με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από κοντά τον ακολούθησε ο Γιώργος Γεωργίου με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Χάρης Λειβαδιώτης με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους MVP ήταν ο Chris O’ Quinn με 29 πόντους, 19 ριμπάουντ και 44 efficiency score! Σημαντική ήταν επίσης η συμβολή των Θωμά Δημόπουλου, Γιάννη Ιωάννου και Αντρέα Τουμασή.