Σφυγμό η ΑΕΛ, μέταλλο η Ανόρθωση και… όλα απ’την αρχή! – ‘Βγάζει’ πρωταθλητή το τρίτο ματς;

0

Εντυπωσιακός ο δεύτερος τελικός. Εκ διαμέτρου διαφορετική εικόνα, άλλο ματς, άλλη ένταση.

Του Ανδρέα Κόκκινου

Η ΑΕΛ του Παλάλα έδειξε να ξυπνά από τον λήθαργο του πρώτου αγώνα σ’ένα do or die παιχνίδι. Η κανονική Τζέιμι Τσέρι έκανε την εμφάνιση της σ’ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο πυροβολώντας από παντού. Άμυνα στα 3/4, πίεση, ένταση. Στοιχεία που προσπαθεί να εμφυσήσει ο κόουτς στη Βασίλισσα και απουσίαζαν. Το δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ένα νεκρό διάστημα αφού από το +20 βρέθηκε στο -1 (και στο -2 μετέπειτα). Εκεί όμως βρήκε άλλες πρωταγωνίστριες. Η Παπαδούρη με συνεχόμενες βόμβες την κράτησε μπροστά, η Όρλοβιτς έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στις 2 πλευρές του παρκέ, η Οικονομίδου συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και η Πιτσιλλίδου μοίραζε τις ασίστ σαν καραμέλες με την ΑΕΛ να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

Από την άλλη η Ανόρθωση παρουσιάστηκε από άνευρη μέχρι… μπλαζέ στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω με 17-2 και στη συνέχεια με 36-16. Δεν το ήθελαν τόσο πολύ τα κορίτσια του Αρίστου; Στο δεύτερο ημίχρονο όμως έδειξαν μέταλλο, έδειξαν γιατί έμειναν αήττητες σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι τις 14/3. Έφεραν τούμπα ένα τελικό στην δυσκολότερη έδρα του πρωταθλήματος, προηγήθηκαν με 38-39 και στη συνέχεια 58-60 λύγισαν όμως στο τέλος αφού πέραν της Ντέλβα δεν είχαν τον πλουραλισμό των προηγούμενων αγώνων στα κρίσιμα σημεία.

Η σειρά στο 1-1, μεταφέρεται στη Β’ Τεχνική Σχολή. Η ΑΕΛ μετά από 4 ήττες από την Ανόρθωση πήρε ψυχολογία και μομέντουμ και πάει για το μπρέικ. Οι κυανόλευκες ξέρουν ότι αρκεί να υπερασπιστούν άλλες 2 φορές την απόρθητη έδρα τους για να φτάσουν στο νταμπλ. Λένε ότι σε σειρά best of 5 το 3ο ματς βγάζει… πρωταθλητή. Μείνετε συντονισμένοι, έχουμε ματσάρα την Τετάρτη!