Σημαντικό διπλό της Think Colour επί της ΕΑΚ

0

Με μία πολύ σημαντική νίκη στις αποσκευές της έφυγε χθες βράδυ η ομάδα της Dedalos Think Colour από τον Άγιο Δομέτιο, επικρατώντας της Ένωσης Αθλητικογράφων Κύπρου με 70-77, ανεβαίνοντας εκ νέου στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής. Για την ομάδα της ΕΑΚ, παρά την αρκετά καλή εμφάνιση και τους 70 πόντους που πέτυχε (καλύτερη φετινή επίδοση μέχρι τώρα), αυτή ήταν η 4η ήττα σε 5 αγώνες, η οποία την διατηρεί στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ο χθεσινός αγώνας στο Α’ Δημοτικό του Αγίου Δομετίου ήταν μία αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με τις 2 ομάδες κατά διαστήματα να βρίσκονται σχετικά κοντά στο σκορ, ειδικά στις 3 πρώτες περιόδους. Στο 1ο δεκάλεπτο, το προβάδισμα εναλλάσσονταν συνεχώς χωρίς κάποια ομάδα να πάρει κάποια σημαντική διαφορά και το τέλος του βρήκε την ομάδα του Αντρέα Πηλαβά να προηγείται με βραχεία κεφαλή 21-22. Στο 2ο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με κύριο όπλο τους τον εξαιρετικό χθες Gavril Nenkov έκτισαν μία αισθητή διαφορά +7 πόντων (37-44).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι παίκτες της ΕΑΚ πείσμωσαν, αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος τον Αντρέα Λοϊζίδη ουσιαστικά εξάλειψαν τη διαφορά, η οποία με τη λήξη της 3ης περιόδου έπεσε στο καλάθι (54-56). Η τελευταία και καθοριστική περίοδος όμως ανήκε ολοκληρωτικά στην Think Colour, η οποία ανέκτησε τον έλεγχο του παιγνιδιού και πολύ σύντομα εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-70 στο 34′), μη αφήνοντας ιδιαίτερα περιθώρια στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από τον αγώνα με την κόρνα της λήξης να γράφει το τελικό 70-77.

Πέραν του MVP Gavril Nenkov, από την ομάδα του Αντρέα Πηλαβά ξεχώρισαν και οι Στυλιανού και τα αδέρφια Kostadinov, ενώ από την ομάδα του Βόρι Καραγιάννη πέραν του Αντρέα Λοϊζίδη, σημαντική συνεισφορά είχαν και οι Παπαθανασίου και Ιακώβου.