ΣΟΚΑΡΕ την Ανόρθωση η εντυπωσιακή ΕΘΑ -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Η ΕΘΑ Έγκωμης ήταν η νικήτρια στον εντός έδρας αγώνα με την Ανόρθωση με 81-76, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Τζόναθαν Χάντσον με 42 πόντους, 2 τρίποντα και 8 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο τα πρώτα λεπτά, με την ΕΘΑ να παίρνει προβάδισμα με 8-4 στο 3’ με το τρίποντο του Χάρις. Με την εύστοχη βολή του Κυριακίδη στο ίδιο λεπτό το η διαφορά ανέβηκε στο 11-4, ενώ άλλο ένα τρίποντο του Χάρις στο 5’, έκανε το 18-6. Με άλλα δύο σερί τρίποντα η ομάδα της Έκγωμης (του Κυριακίδη στο 6’ και του Ορφανού στο 7’), έφτασε στο +16 με 24-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 31-18.

Στη δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και από το 12’ μέχρι το 17’ πέτυχε 12 σερί πόντους, μειώνοντας σε 34-32. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να γυρίσει το σκορ, και με τις βολές του Χάντσον στο 18’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 40-32, με το ημίχρονο να λήγει με 45-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «Μεγάλη Κυρία» έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 23’ (46-46) με τον Μπάνιαρντ, ενώ στο ίδιο λεπτό γύρισε το παιχνίδι με τις εύστοχες βολές του Μάλορι για το 48-46. Ο Σέπος ανέβασε τη διαφορά στο +5 με το τρίποντο του επίσης στο 23’ (51-46), με την ΕΘΑ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο 25’ (52-51). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (61-60).

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο με εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 75-70 στο 38’, με την ομάδα της Αμμοχώστου να μειώνει σε 75-74 στο 39’. Οι εύστοχες βολές του Χάρις έκαναν το 77-74 στο τελευταίο λεπτό, με την ομάδα του να διατηρεί το προβάδισμα της παίρνοντας τη νίκη με 81-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 45-38, 61-60, 81-76