Σοβαρεύτηκε και καθάρισε η Φενέρ!

0

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 86-79 στο φινάλε, με τους Ιταλούς να στέκοντι καλά στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κυρίως μέσα από μακρινά σουτ, αλλά στο τέλος να λυγίζει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Με έναν εκπληκτικό Καλνιέτις να σκοράρει 12 πόντους η Αρμάνι μπήκε να διεκδικήσει την νίκη στα ίσια και κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-18. Στην 2η περίοδο ο Νάναλι από πλευράς Φενέρ ντύθηκε… Καλνιέτις και σκόραρε 12 πόντους με 4 τρίποντα, ωστόσο οι Ιταλοί βρήκαν απαντήσεις και κατάφεραν να μείνουν κοντά με σκορ ημιχρόνου το 41-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να ξεφύγουν με 44-48. Ωστόσο, στο φινάλε της περιόδου οι Τούρκοι έπαιξαν καλή άμυνα και με ηγήετη τον Ούντο κατάφεραν να μπουν στην 4η περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (63-58). Εκεί οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μείνουν κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 41-40, 63-58, 86-79.

MVP: Ο Έκπε Ούντο με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν και πάλι ο καλύτερος για τους Τούρκους.

KEY FACTOR: Η άμυνα τηςε Φενέρ στο φινάλε.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Γιαν Βέσελι με μόλις 2 πόντους και ελάχιστες καλές στιγμές στο ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Καλνιέτις με 20 πόντους ήταν εξαιρετικός για τους Ιταλούς.