Σούπερ ΑΠΟΠ, «ξέρανε» την Ανόρθωση μέσα στη Λεμεσό!

0

Με νίκη για την ομάδα του ΑΠΟΠ, ολοκληρώθηκε το δεύτερο παιχνίδι του Σαββάτου για την 14ηαγωνιστική της πρώτης φάσης, στο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα της Πάφου, κέρδισε την Ανόρθωση με 70-62.

Αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη για τον ΑΠΟΠ και παράλληλα, η 7η ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου. Κορυφαίος για την ομάδα της Πάφου, ήταν ο Seegars που σημείωσε 30 πόντους (9/10 βολές, 3/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Δυνατό ξεκίνημα από πλευράς Ανόρθωσης, που προηγήθηκε στην αρχή με 10-0 και παρά το ότι στη συνέχεια ο ΑΠΟΠ βρήκε κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα, εν τούτοις οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμα, αλλά με την ολοκλήρωση της 1ηςπεριόδου, η ομάδα της Πάφου μείωσε σε 16-11.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, ο ΑΠΟΠ κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα (21-21), αλλά με σερί 9-1, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 30-22 στο 16`. Ωστόσο, ο ΑΠΟΠ βρήκε τρόπο να επανέλθει, μιας και στο 19`, έριξε τη διαφορά στον πόντο, σε 35-34, σκορ που δεν άλλαξε με το τέλος του ημιχρόνου.

Με σερί 9-0 για τον ΑΠΟΠ άρχισε η 3η περίοδος και έτσι, η ομάδα της Πάφου, πήρε προβάδισμα με 24` με 43-35. Η Ανόρθωση δυσκολευόταν πολύ να βρει σκορ, καθώς στα 7 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, σκόραρε μόλις 2 βολές. Στα τελικά χρονικά σημεία, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα και μείωσαν σε 48-44 στο 29`, αλλά στο 30`, ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 50-44.

Αμετάβλητο παρέμεινε το σκορ στα 2 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, ενώ στο 33` η Ανόρθωση μείωσε σε 53-50, αλλά στο 34` ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με +8 (58-50). Νέα μείωση στους τρεις, για τη γηπεδούχο (58-55) και πλέον το παιχνίδι όδευε προς ένα συναρπαστικό φινάλε. Όμως στο 38`, ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα 9 πόντων (64-55) και ήταν κοντά στη νίκη, στην οποία και τελικά έφθασε με σκορ 70-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 35-34, 44-50, 62-70.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade 8, Ελευθερίου 4, Muosa 13 (3), Paulicap 11, Bradley 15 (3), Κωνσταντίνου, Τομπάζος 11 (3), Βύρωνος.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualyn 4, Κωστή 5 (1), Seegars 30 (5), Αντωνιάδης, Mc Laughlin 4, Σταύρου, Paunovic 18 (2), Δημητρίου 9 (3).