Σούπερ Σαμουήλ Θωμά “πέταξε” την ΕΝΑΔ… από τον “Όλυμπο”!

0

Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στο Πλατύ Αγλαντζιάς εκεί όπου η τοπική ομάδα του Όλυμπου μετά από ένα κανονικό… γκραν-γκινιόλ ολοκλήρωσε μια ΕΠΙΚΗ ανατροπή και επικράτησε της ΕΝΑΔ με 72-71, υποχρεώνοντας την στη 2η της ήττα στο πρωτάθλημα και προσπερνώντας την μάλιστα και στη βαθμολογία. Κορυφαίος των νικητών (που στο 2ο ημίχρονο δεν υστέρησε κανείς) ήταν ο Σαμουήλ Θωμά που σημείωσε 30 πόντους (με 4 τρίποντα).

Και όμως τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θ’ακολουθούσε αφού μετά το πρώτο 8λεπτο η ομάδα του Ασιήκκαλη έδειχνε να επιβάλλει το ρυθμό της. Η περιφέρεια της ομάδας του Αγίου Δομετίου δούλευε άψογα μέχρι το ημίχρονο αφού Οικονομίδης, Στυλιανίδης και Αριστοδήμου πυροβολούσαν από τα 6.75 ενώ παράλληλα η άμυνα του δευτέρου δεκαλέπτου έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους αφού επέτρεψε στην ομάδα του Όλυμπου μόλις 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 13-17 του δεκαλέπτου να γίνει 21-36 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τους παίκτες του Ευριπίδη Ανδρέου να έχουν ένα… βουνό ν’ανέβουν και την ομάδα της ΕΝΑΔ να νιώθει ότι τα πάντα είχαν κριθεί.

Δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι ειπώθηκε στ’αποδυτήρια των γηπεδούχων αλλά ότι κι’αν έψαλλε ο κόουτς Ευριπίδης Ανδρέου φαίνεται να έπιασε τόπο! Η ομάδα του Ολύμπου επέστρεψε στο παρκέ με… μάτι που γυάλιζε και αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους αφού με τον αφιονισμένο αρχηγό Κ.”Χ”Γεωργίου να σημειώνει 11 πόντους σε 7 λεπτά (3 τρίποντα) ξεκίνησε σιγά-σιγά να κλείνει τη διαφορά μειώνοντας με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου στο 43-49.

Η ομάδα της Αγλαντζιάς δεν τρόμαξε απλώς τους Αη-Δεμετήτες, αλλά έδειχνε τη διάθεση και το πάθος για να ολοκληρώσει αυτή τη μεγάλη ανατροπή. Σαμουήλ Θωμά και Δημητριάδης πήραν την σκυτάλη από τον αρχηγό Χατζηγεωργίου και πέρασαν μπροστά ακόμα και με +6 (66-60) πραγματοποιώντας ίσως το κορυφαίο φετινό τους 15λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι του Ασίηκκαλη σαφώς πιο έμπειροι ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου κυρίως με Έντι και Φραγκέσκου με το παιχνίδι να προχωρά πόντο-πόντο.

Με 6’8 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος και το σκορ στο 72-71 (με τη μπάλα στην κατοχή του Όλυμπου) οι Αη Δεμετήτες έψαξαν για ένα γρήγορο και έξυπνο φάουλ και το πέτυχαν. Ο Ιωαννίδης παραλίγο να εξελιχθεί σε μοιραίο αφού αστόχησε και στις 2 βολές και έδωσε την τελευταία επίθεση στην ΕΝΑΔ, όμως το σουτ του Οικονομίδη μετά την πάσα του Έντι δε βρήκε στόχο και ο Όλυμπος πανηγύρισε μια δίκαιη και σινάμα σπουδαία νίκη!

*Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν πολλοί, θα δώσουμε όμως το δικό μας MVP στον Σαμουήλ Θωμά αφού την ώρα της ανατροπής ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ! Χατζηγεωργίου και Δημητριάδης ήταν οι επόμενοι 2 σωματοφύλακες στο σκοράρισμα, ο Ιωαννίδης -παρολίγον μοιραίος- ήταν και αυτός που έγραψε το 72-71, ο παππούς και σοφός της ομάδας Ανδρέας Κουλέντης κράτησε την ομάδα ενωμένη στο -17 και με την οξυδέρκειά του και στις 2 πλευρές του παρκέ ήταν καταλυτικός. Όσο για το τι ειπώθηκε από τον κόουτς Πίπη (Ευριπίδη Ανδρέου) στην ανάπαυλα, αποτελεί ακόμη μυστήριο όμως θα επικοινωνήσουμε μαζί του το συντομότερο.

**Δεύτερη ήττα για την ΕΝΑΔ που ηττήθηκε και από την Εθνική Ενόπλων και έχασε πολύτιμο έδαφος.

***Χωρίς το Ρηγίνο Κασινόπουλο αγωνίστηκε ξανά η ομάδα του Αγίου Δομετίου, με τον γκαρντ της ΕΝΑΔ να ταλαιπωρείται από τραυματισμό.