Σπουδαία νίκη για την Εθνική Ανδρών!

0

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης πέτυχε η Εθνική Ανδρών, που επικράτησε του Λουξεμβούργου με 74-70.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα κυρίως ισορροπημένο παιχνίδι, με την Κύπρο να είναι ανώτερη στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και δημιούργησε διαφορά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο το Λουξεμβούργο μείωσε σημαντικά στο σκορ, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα του και πήρε την νίκη. Πλέον τα βλέμματα στρέφονται στον αυριανό (1/6) δύσκολο αγώνα της Εθνικής Ανδρών, κόντρα στο Μαυροβούνιο, το οποίο θα ξεκινήσει στις 11:00 (ώρα Κύπρου). Για ακόμα μία φορά, κανείς από τους Κύπριους διεθνείς δεν υστέρησε, με όλους τους καλαθοσφαιριστές της Κύπρου να τα δίνουν όλα για το θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Κινγκ που πέτυχε 19 πόντους (10 ριμπάουντ). Εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Ανδρέας Σιζόπουλος με 13 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) και Ιάκωβος Παντελή με 13 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με τρίποντο του Μιχαήλ μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική Κύπρου, με το Λουξεμβούργο να μειώνει στην συνέχεια σε 3-2. Η Κύπρος ήταν καλύτερη και στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το 5:45 να πετύχει οκτώ πόντους (από δύο οι Κούνας, Μιχαήλ, Κινγκ, Στυλιανού), ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 11-4. Στην συνέχεια το Λουξεμβούργο ανέβηκε και κατάφερε στο επόμενο δίλεπτο να μειώσει στον πόντο την διαφορά (13-12). Μισό λεπτό πριν το τέλος της περιόδου το Λουξεμβούργο πήρε προβάδισμα με 18-16, όμως μερικά δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, ο Άρης Κορωνίδης με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Κύπρο με 19-18.

Αρκετά καλά ξεκίνησε στην Β’ περίοδο η Κύπρος, όπου με δύο τρίποντα του Σιζόπουλου δημιούργησε διαφορά επτά πόντων στο σκορ (25-18). Μέχρι το 16′ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (27-20). Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι και το 18′, όπου το σκορ ήταν στο 38-31 υπέρ της Κύπρου. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου το Λουξεμβούργο κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δύο πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 42-40.

Πολύ δυνατά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όπου σημείωσε οκτώ πόντους (τέσσερις ο Παντελή, από δύο οι Στυλιανού-Κινγκ), φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (50-40). Στο 25:15 το σκορ πήγε στο 52-43, ενώ στα επόμενα δύο λεπτά η Κύπρος πέτυχε άλλους έξι πόντους (από δύο Σιζόπουλος, Μιχαήλ, Κιγνκ) με την διαφορά στο σκορ να ανεβαίνει στους δεκαπέντε (58-43). Η διαφορά έφθασε στο 28′ στους δεκαέξι πόντους (60-44), με το Λουξεμβούργο ωστόσο να μειώνει σε 60-48 μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος. Μέχρι το 31:20 η διαφορά στο σκορ ήταν στους έντεκα πόντους (65-56), με το Λουξεμβούργο να πιέζει και να καταφέρνει μέχρι το 34′ να μειώσει σε 67-60. Στην συνέχεια, και μέχρι το 37:20 το η Κύπρος δέχθηκε άλλους έξι πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 67-66, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κινγκ ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έκανε το 69-66. Στο 39′ το Λουξεμβούργο πέτυχε δύο ακόμα πόντους και μείωσε ξανά στον πόντο την διαφορά (69-68), με την Κύπρο να σημειώνει τέσσερις ακόμα πόντους στα επόμενα δευτερόλεπτα με τους Κούνα και Σιζόπουλο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 73-68. Με το τέλος του αγώνα η Κύπρος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 74-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 42-40, 60-48, 74-70

Εθνική Ανδρών Κύπρου (Παναγιώτης Γιανναράς): Κινγκ 19, Μιχαήλ 7 (1), Κούνας 9 (1), Θεοχαρίδης 2, Στυλιανού 7 (1), Λοϊζίδης, Πιττάκας, Σιζόπουλος 13 (3), Κορωνίδης 4 (1), Μαντοβάνη, Κουμής, Παντελή 13 (1).

Εθνική Ανδρών Λουξεμβούργου (Κεν Ντίντερις): Μπιρενμπάουμ 2, Γκρουν 6, Λάουρεντ 14 (1), Σούμαχερ 7 (2), Στέφενς 7, Αρμπαούτ 6, Γκίντ 9 (1), Κάλμς 3, Βουγιάκοβιτς 11 (1), Βέλτερ 5 (1).

Πηγή: basketball.org.cy