Σπουδαίο διπλό και… μίνι-εκδίκηση το Παραλίμνι – Λύγισε την Ανόρθωση στη Λεμεσό -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Με άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο και ένα Ντίξον που πετούσε -ξανά- φωτίες το Παραλίμνι του Ζάκη Παπαδόπουλου πέρασε από τη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού κερδίζοντας την Ανόρθωση με 79-69.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση συνεχίζει να εξαρτάται από τα δικά της αποτελέσματα για να μπει στην τετράδα, ενώ η Ανόρθωση έχασε ευκαιρία να εδραιωθεί στο μέσο της βαθμολογίας. Εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και ο ΜακΛέλαν για τους βυσσινί που πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες του εμφανίσεις με τα χρώματα του Παραλιμνίου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τον Μπούργκετ να δίνει προβάδισμα στην Ένωση στο 1’ (3-0), και στο επόμενο λεπτό να ισοφαρίζει η Ανόρθωση (3-3). Στο 2’ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 5-3. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την «Μεγάλη Κυρία» να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων στο 9’ με 19-14, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μάλορι ευστόχησε σε τρίποντο στο 12’ για το 25-18. Η ομάδα του Παραλιμνίου μείωσε σε 26-25 στο 13’ με τις βολές του Μακλέλαν, ενώ στο 16’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με το λεϊ απ του Πυριλλή (32-31). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με σκορ ημιχρόνου 42-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 25’, όταν ο Μακλέλαν ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (52-52), ενώ στο επόμενο λεπτό η βολή του Μπούργκετ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 53-52. Η διαφορά μεγάλωσε και με το τρίποντο του Μπούργκετ η ΕΝΠ έφτασε στο +8 στο τελευταίο λεπτό (62-54), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 62-56.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε σε 63-59 στο 32’, ενώ η Ένωση ήταν πιο επιθετική ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 στο 36’. Οι βολές του Ντίκσον στο 38’ διαμόρφωσαν το σκορ σε 78-64, και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά τους επικρατώντας με 79-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 42-39, 56-62, 69-79