Σπουδαίο διπλό της ΕΑΚ απέναντι στον Δήμο Έγκωμης

0

Με άλλη μία νίκη, την 5η διαδοχική, έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην Κανονική Περίοδο η ομάδα της Ένωσης Αθλητικογράφων Κύπρου, η οποία κέρδισε στο ντέρμπι τον Δήμο Έγκωμης με 65-67 και εξασφάλισε οριστικά την 7η θέση στην τελική κατάταξη, ανεξαρτήτως των υπολοίπων αποτελεσμάτων. Για την ομάδα της Έγκωμης, αυτή ήταν η 4η ήττα στο Πρωτάθλημα και μάλιστα 2η συνεχόμενη, η οποία της αφαίρεσε οριστικά τις όποιες βλέψεις για είσοδο στην πρώτη τετράδα, αφού ό,τι κι αν γίνει στα υπόλοιπα παιγνίδια θα τερματίσει στην 5η θέση.

Ο χθεσινός αγώνας στο κλειστό του English School ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, το οποίο κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα του τραυματία χθες Βόρι Καραγιάννη, αν και με πολλές ελλείψεις (κατέβηκε με μόλις 6 παίκτες) μπήκε πολύ καλύτερα από την ομάδα της Έγκωμης και κατάφερε στο Α’ ημίχρονο να θέσει γερά θεμέλια, τα οποία όπως αποδείχθηκε στο τέλος ήταν καθοριστικά για την τελική έκβαση του αγώνα. Στο 1ο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 13-22, ενώ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά ακόμη περισσότερο στο 25-37.

Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Πάρη Αγαθαγγέλου άρχισε αργά και σταθερά να δείχνει σημάδια ανάκαμψης και να επιζητεί την ανατροπή. Έφερε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου (43-52), ενώ 1,5 περίπου λεπτό πριν την λήξη του αγώνα με τρίποντο του Πολύβιου Κυριάκου κατάφερε να την εκμηδενίσει εντελώς (62-62)! Το ματς πλέον κινούνταν σε οριακά επίπεδα και ήταν προφανές ότι θα το κέρδιζε ο πιο ψύχραιμος ή αυτός που θα έκανε τα λιγότερα λάθη.

Στο γαϊτανάκι των ελευθέρων βολών που ακολούθησε, οι παίκτες της ΕΑΚ κατάφεραν να να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους με 63-65, όμως ο Χάρης Σπύρου ισοφάρισε κι αυτός από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη όμως ο Παναγιώτης Γρηγορίου έγινε ο ήρωας της βραδιάς αφού με δικό του καλάθι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και το έναυσμα για πανηγύρια!

Εξαιρετικό παιγνίδι για ακόμα μια φορά από τον Κώστα Παπαθανασίου (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ και efficiency score 43!), ενώ πολύ καλοί από πλευράς ΕΑΚ ήταν και οι Αντρέας Ιακώβου και Γιάννης Ιωάννου. Από πλευράς Δήμου Έγκωμης, ξεχώρισε ο Χάρης Σπύρου (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και των Κυριάκου και Μενοίκου.