Στα ημιτελικά μέσω… Κύμης ο Ολυμπιακός

0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης με 88-67 και έκανε το 2-0 στις νίκες μετά από πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο β’ ημίχρονο.

Η ομάδα του Πειραιά προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος μπάσκετ όπου περιμένει το νικητή του ζευγαριού Προμηθέας–Λαύριο.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φαίνεται ότι έβαλαν μυαλό, μετά τις φωνές για τη δύσκολη νίκη στον αγώνα της Τετάρτης (16/5) με 78-75 αν και είχαν εξασφαλίσει διαφορά 25 πόντων, και έδειξαν αντίδραση. Με πολύ καλή εμφάνιση, στο β’ ημίχρονο, έδειξαν στην Κύμη ποιος ήταν το αφεντικό.

Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός αν και άστοχος πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ (40-37).

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με 42-41. Αυτή ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που κάτι τέτοιο συνέβη. Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και με ένα 11-0 ξέφυγαν με +13 (46-59) και στη συνέχεια με +16 (47-63). Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.