Στα ημιτελικά ο Αχιλλέας – Πάλεψε ένα ημίχρονο ο ΑΠΟΠ

0

Το εισιτήριο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου σφράγισε ο Αχιλλέας Καιμακλίου αφού στον αγώνα που άνοιξε τον χορό της προημιτελικής φάσης και ολοκληρώθηκε πριν από λίγο επιβλήθηκε του -χωρίς ξένους- ΑΠΟΠ με 78-45 στην κλειστή αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία.

Η ομάδα του Κυριάκου Γιαγκουλλή -που παρατάχθηκε με 2 ξένους λόγω απουσίας του Χάρβει- δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα με τους Πάφιους που παρατάχθηκαν χωρίς ξένους καλαθοσφαιριστές (αλλά και χωρίς τον Αριστείδη Χρήστου) και εξασφάλισαν από νωρίς διψήφια διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με +15 (12-27).

Οι Πάφιοι έδειξαν σφυγμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και ροκάνισαν την διαφορά μέχρι τους 7 (40-33) ενώ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μείωσαν μέχρι τους 6 (42-36). Η ομάδα του Κυριάκου Γιαγκουλλή με όπλο την άμυνα σοβαρεύτηκε επιτρέποντας στον ΑΠΟΠ μόλις 12 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με πρώτα βιολιά τους Κύπριους (Βασιλείου 16, Γεωργακούδης 10, Χριστούδιας 10, Αγρότης 8) έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο και έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά Κυπέλλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο -6 στο 23’ (42-36). Η ομάδα του Καϊμακλίου δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός, κάνοντας το 54-37 στο 27’. Στην τελευταία περίοδο ο Αχιλλέας συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, φτάνοντας στο +20 στο 33’ με το τρίποντο του Βασιλείου για το 63-43. Διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τη λήξη του αγώνα φεύγοντας με το διπλό και την πρόκριση με 78-45.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-27, 33-40, 41-56, 45-78