Στη Λεμεσό το κύπελλο γυναικών

0

Σε έναν πολύ ωραίο τελικό ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες του γυναικείου μπάσκετ, τον Κεραυνό και την ΑΕΛ, το κύπελλο κατέληξε στην Λεμεσό και στις παίχτριες της Κάλιας Παπαδοπούλου!

Η ΑΕΛ ευτύχησε να κάνει ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί 24-6, εκμεταλλευόμενη το άγχος των παιχτριών του Κεραυνού που δεν μπορούσαν να στείλουν τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, ενώ έκαναν αρκετά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Από εκεί και πέρα ο Κεραυνός προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, εκμεταλλευόμενος τη φθορά με φάουλ των ψηλών παιχτριών της ΑΕΛ, της Πότσεκ και της Όρλοβιτς. Όμως η ΑΕΛ είχε τη δύναμη και κατόρθωσε να κρατήσει τη νίκη, κατακτώντας παράλληλα τον τίτλο.

Ο αγώνας:

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΛ που κατάφερε με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών να προηγηθεί με 10-0. Ο Κεραυνός προσπάθησε να απαντήσει, όμως η ομάδα της Λεμεσού ήταν ανώτερη και μπόρεσε να αυξήσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαέξι πόντους (20-4), δύο λεπτά περίπου πριν το τέλος της περιόδου. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε κατά δύο ακόμα πόντους, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-6 υπέρ της ΑΕΛ.

Πιο ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος. Ο Κεραυνός έκανε προσπάθεια για μειώσει την διαφορά που τον χώριζε στο σκορ από την ΑΕΛ, με το συγκρότημα της Κάλιας Παπαδοπούλου να διατηρεί τις αποστάσεις στο σκορ. Στα μέσα της περιόδου η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 29-11, ενώ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 32-14. Οι δύο ομάδες συνολικά σημείωσαν από οκτώ πόντους στην δεύτερη περίοδο.

Η Πότσεκ με δίποντο έφερε την διαφορά στους είκοσι (34-14) με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κεραυνός απάντησε και σημειώνοντας δεκαπέντε πόντους -ενώ δέχθηκε δύο- μείωσε την διαφορά στους επτά (36-29) ένα περίπου λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΛ σημείωσε ένα ακόμα πόντο πριν την λήξη του δεκαλέπτου, με ελεύθερη βολή της Λάρκου, με το σκορ να είναι στο 37-29.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με δίποντο της Όρλοβιτς πήρε ξανά προβάδισμα δέκα πόντων (39-29). Ο Κεραυνός απάντησε και με τέσσερις πόντους από τις Θεοδοσίου και Θεολόγου έφερε την διαφορά στους έξι (39-33), ενώ απέμεναν άλλα έξι λεπτά και σαράντα δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του αγώνα. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους στην συνέχεια (Παβίσεβιτς για Κεραυνό, Πότσεκ για ΑΕΛ) με το σκορ να φθάνει στο 41-35, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την μεγάλη νίκη κατακτώντας το Κύπελλο, με 46-39.

MVP:

Σίγουρα ο τίτλος ανήκει δικαιωματικά στην Πότσεκ μετά την εκπληκτική της εμφάνιση και τους 19 πόντους που πέτυχε (μάζεψε και 8 ριμπάουντ). Η παίχτρια της ΑΕΛ ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες με την εκπληκτική της εμφάνιση, παρά το γεγονός πως έκατσε αρκετή ώρα στον πάγκο λόγο των φάουλ που είχε φορτωθεί από νωρίς. Η Πότσεκ πέτυχε 13 πόντους από τους 24 της ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο δείχνοντας τον δρόμο για τη νίκη στις συμπαίκτριές της. Πρέπει όμως να σταθώ και στην απίστευτη συγκομιδή των ριμπάουντ από την Όρλοβιτς η οποία μάζεψε 18, έξι από τα οποία ήταν επιθετικά!