Στην Ελλάδα αφεντικό είναι ο Παναθηναϊκός!

0

Μπορεί στην Ευρωλίγκα να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα αλλά στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, κάτι που επιβεβαίωσε και στο… ντέρμπι κορυφής με το Λαύριο. Οι «πράσινοι» έπαιξαν κυριαρχικό μπάσκετ από την αρχή της αναμέτρησης και πήραν εύκολα τη νίκη με 105-69 «σφραγίζοντας» ουσιαστικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου μιας και έχουν και τρία ματς λιγότερα.

Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντίνος Μήτογλου ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Παναθηναϊκού, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Ντέβιν Ντέιβις.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 15-7, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 17-15 στο 7’.

Οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα σερί 9-0 για το 26-15 του 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 28-18. Στο 13’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 32-20 και με στο 14’. Στο 16’ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (45-25), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 55-35. Στο 23’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 64-39 και στο 24’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 68-47. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 72-48 στο 26’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 81-57.

Όπως αντιλαμβάνεστε η τέταρτη περίοδος είχε έναν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει άνετα στη νίκη με 105-69.

Τα δεκάλεπτα:  28-18, 55-35, 81-57, 105-69