Στην κορυφή η Γροθιά-Κερύνεια, λύγισε και το CyprusBasket (video)

0

Η Γροθιά-Κερύνεια ήταν η μεγάλη νικήτρια του χθεσινού ντέρμπι με το CyprusBasket, καθώς με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κέρδισε με 56-67 και σκαρφάλωσε πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή της Βαθμολογίας με 13 βαθμούς. Για την ομάδα των Κτωρίδη-Εγγλέζου αυτή ήταν η 2η ήττα στο Πρωτάθλημα και μάλιστα διαδοχική, σε έναν αγώνα στον οποίο παρατάχθηκε σχεδόν πλήρης, με τους πλείστους βασικούς της παίκτες να αγωνίζονται κανονικά. Ο αγώνας δυστυχώς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Νεοκλή Θεοχαρίδη στον ώμο, ο οποίος αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγώνα στα μέσα του Β’ ημιχρόνου. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση και σύντομη επάνοδο στα γήπεδα σιδερένιος.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο κλειστό του Αγίου Δομετίου, ο οποίος μεταδόθηκε ζωντανά και από τη σελίδα μας στο Facebook, ήταν συναρπαστικός και κράτησε σε αγωνία όσους τον παρακολούθησαν μέχρι το τέλος. Στο μεγαλύτερο διάστημά του (στις 3 πρώτες περιόδους), η ομάδα του CyprusBasket βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων. Από την άλλη, η Γροθιά-Κερύνεια, κρατούσε μία σταθερή επαφή με το σκορ και όποτε οι γηπεδούχοι πήγαιναν να ξεφύγουν, κατάφερνε να βρει τις λύσεις και να απαντήσει.

Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε το CB μπροστά στο σκορ με 24-18, στη 2η περίοδο όμως οι παίκτες του Πάνου Παπαδόπουλου κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το ημίχρονο να κλείσει με 31-28. Στην επανάληψη, το παιγνίδι αρχικά πήγαινε με τις 2 ομάδες να βαδίζουν παράλληλα και να ακολουθούν κατά πόδας η μια την άλλη με την 3η περίοδο να λήγει 48-46. Στην τελευταία περίοδο όμως, η πλάστιγγα έγειρε πασιφανώς υπέρ της Γροθιάς, η οποία με πολύ δυνατή αμυντική λειτουργία και με πολλές λύσεις στην επίθεση, έτρεξε ένα σερί 21-8 το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στη νίκη.

Η κόρνα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία πολύ σημαντική νίκη με 56-67 και ταυτόχρονα να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πέτσας, Τεουλλίδης και Κοντόπουλος με τους 2 τελευταίους μάλιστα να πετυχαίνουν double-double. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με την παρουσία του ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή των Δάμαλη και Ν. Θεοχαρίδη.