Στην τρίτη παράταση σκόνταψε…

0

Ένα κρίσιμο χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και τα άστοχα σουτ των Γουόλτερς και Γουίλιαμς στο τέλος της παράτασης, κόστισαν στον Παναθηναϊκό την ήττα (94-91) από τη Βαλένθια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Ισπανούς πιο συγκεντρωμένους στο παιχνίδι τους. Η Βαλένθια γρήγορα έτρεξε ένα 8-0 με πρωταγωνιστές Γουέμπ και Ριβέρο, περνώντας μπροστά στο σκορ (28-26). Οι «πράσινοι» με τον Πονίτκα απάντησαν και έκαναν το 28-30, όμως Γουίλιαμς και Μπέικον ήταν σε κακό «φεγγάρι» και η Βαλένθια βρέθηκε στο +4 (34-30). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με ισχνό ισπανικό προβάδισμα (44-41).

Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και η Βαλένθια με τρίποντο «βομβαρδισμό» από Τζόουνς, Γουέμπ και Ντούμπλιεβιτς, έφτασε μέχρι το +14 (59-45). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με Γουίλιαμς και Πονίτκα να μειώσει (59-51), όμως ο Γουέμπ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και απαντούσε συνεχώς, κάνοντας το 65-52. Κάπου εκεί, σημειώθηκε η «αφύπνιση» του Μπέικον, που με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 70-63.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το καλό του διάστημα και στην τέταρτη περίοδο, τρέχοντας ένα γρήγορο 7-0 για να ισοφαρίσει σε 70-70. Ο Τζόουνς ανέλαβε δράση για τη Βαλένθια, που πήγε ξανά στο +6 (76-70). Εκεί ανέλαβε και πάλι ο Ντουέιν Μπέικον, που με δικούς του πόντους μείωσε, με τον Γουίλιαμς με δύο βολές να ισοφαρίζει (82-82). Τελικά, με καλάθι του Μπέικον, το ματς πήγε στην παράταση (84-84).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84