Στο… ρελαντί καθάρισε τη Ζαλγκίρις η ελλιπέστατη Μπαρτσελόνα

0

Παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε δίχως Καλάθη, Χίγκινς και Ντέιβις, η Μπαρτσελόνα δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Ζαλγκίρις, την οποία συνέτριψε 96-73.
Εξαιρετική εμφάνιση από Γιοκουμπάιτις (15 πόντοι, 7 ασίστ) και Οριόλα (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη της, ανέβηκε στο 10-2 και παραμένει στην κορυφή μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.
Από την άλλη, για τους Λιθουανούς πάλεψαν οι Γουέμπστερ (13 πόντοι, 4 ασίστ) και Μπλάζεβιτς (10 πόντοι), με την ομάδα του Ζντοβτς να υποχωρεί στο 2-10.

Το ματς
Η Μπαρτσελόνα μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε δεόντως η Ζαλγκίρις, η οποία προηγήθηκε 11-5 (4’). Κάπου εκεί οι Καταλανοί αφυπνίστηκαν και με επιμέρους 13-4, πέρασαν μπροστά (18-15 στο 7’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 7 πόντων (24-17).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη και με τις «ρεζέρβες» να μπαίνουν στην εξίσωση, απομακρύνθηκε με +11 (34-23 στο 14’). Ο Οριόλα πήρε τη σκυτάλη κι έφερε τους γηπεδούχους στο +17 (44-27 στο 17’), ενώ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με «αέρα» 14 πόντων (52-38).
Οι παίκτες της Μπάρτσα δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στο 3ο δεκάλεπτο κι έφτασαν στο +15 (66-51 στο 25’). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μείνουν ζωντανοί, αλλά ένα σερί 8-0, έφερε τους «μπλαουγκράνα» στο +19 (75-56 στο 28’), με την 3η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 75-58.

Οι γηπεδούχοι είχαν βάλει το νερό στ’ αυλάκι και το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Με Γιοκουμπάιτις και Χέιζ να εκτελούν, οι Καταλανοί έτρεξαν σερί 13-0 και εκτοξεύτηκαν στο +26 (88-62 στο 35’). Στο φινάλε του αγώνα ο Γιασικεβίτσιους έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς που είχε στον πάγκο του (Καϊσέδο, Βιγιάρ, Ενατζί), ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 96-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 52-38, 75-58, 96-73.