Στον Τελικό ο Δήμος Έγκωμης μετά από απίστευτο παιγνίδι με τους Warriors!

0

Στον πλέον συναρπαστικό και πραγματικά απίστευτο Ημιτελικό που διεξήχθηκε χθες βράδυ, η ομάδα του Δήμου Έγκωμης επικράτησε των Warriors του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου μετά από 2 παρατάσεις με 85-86 με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα και εξασφάλισε για 2η συνεχή χρονιά θέση στον Μεγάλο Τελικό της 16ης Μαρτίου! Χωρίς καμία αμφιβολία, ο χθεσινός αγώνας στο κλειστό του Αγίου Δομετίου ήταν κατά πάσα πιθανότητα ο καλύτερος που είδαμε ποτέ, τόσο στην περσινή όσο και στη φετινή διοργάνωση του Χειμερινού Πρωταθλήματος, ανάμεσα σε 2 σπουδαίες ομάδες οι οποίες τα έδωσαν όλα δικαιώνοντας τη φήμη και την όλη προϊστορία τους.

Παρά το γεγονός ότι ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με τη μισάωρη διακοπή λόγω αντιπαραθέσεων μεταξύ παικτών των 2 ομάδων, η οποία επέφερε 2 τεχνικές ποινές και 4 αποβολές(!), εντούτοις η συνέχεια ήταν άκρως αμφίρροπη και συναρπαστική. Η αναμέτρηση περιείχε όλα τα απαραίτητα συστατικά ενός πολύ μεγάλου ντέρμπι και μάλιστα σε αγώνα χωρίς αύριο, δεδομένου ότι είχε τη μορφή του νοκ-άουτ. Η φάση στο 5ο λεπτό με τα “γαλλικά” και ορισμένες χειροδικίες που αντάλλαξαν παίκτες των 2 ομάδων, ενδεχομένως να επηρέασε και την εξέλιξη του αγώνα, δεδομένου ότι οι μεν “Μακεδόνες” υποχρεώθηκαν να συνεχίσουν τον αγώνα χωρίς τον καλύτερο τους παίκτη (Χάρης Σπύρου) από πολύ νωρίς, αλλά και οι Warriors είδαν 3 παίκτες τους να αποβάλλονται (Διαμαντής, Κρασσάς και Αντωνίου).

Μετά τη λήξη του “θερμού” επεισοδίου και την επανέναρξη του αγώνα, οι “Πολεμιστές” φάνηκε να πατούν καλύτερα στον αγώνα και κατάφεραν με τη λήξη της 1ης περιόδου να προηγηθούν με 17-12. Στο 2ο δεκάλεπτο όμως, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και πήραν αυτοί προβάδισμα στο σκορ προηγούμενοι με τη λήξη του Α’ μέρους με 29-35. Στην 3η περίοδο είχαμε τις πιο μεγάλες διακυμάνσεις: η ομάδα του Αντρέα Χρίστου πήρε προβάδισμα ακόμα και με +12 (31-43 στο 27′), όμως μέχρι τη λήξη της οι παίκτες του Αντρέα Τσιατίνη με ένα δικό τους σερί ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας την απόσταση στο 43-46.

Από την 4η περίοδο και μετά ο αγώνας εξελίχθηκε σε εντελώς ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι Warriors στο ξεκίνημά της πέρασαν αυτοί εκ νέου μπροστά στο σκορ ακόμη και με +7 (61-54 στο 36′) και έδειχναν ότι είχαν το μομέντουμ για να πάρουν τη νίκη. Η Έγκωμη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με κύριο μοχλό της αντεπίθεσής της τον εξαιρετικό και χθες Νάσο Κατσιαμίδη έφερε το παιγνίδι στα ίσα (67-67) και αναπόφευκτα το ματς οδηγήθηκε στην 5λεπτη παράταση. Εκεί, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Ο Δήμος Έγκωμης ήταν αυτός που πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα και έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάρει το παιγνίδι, όμως ένα χαμένο σουτ του Μάριου Μενοίκου στα τελευταία δευτερόλεπτα τους στέρησε (προσωρινά) τη νίκη, αφού είχαμε νέα ισοπαλία (76-76) και συνεπώς 2η παράταση.

Στη 2η και τελευταία παράταση, αμφότερες οι 2 ομάδες με εμφανή πλέον τα σημάδια της κόπωσης τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Ο Αλέξανδρος Γερομόσχος με καλάθι 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στους Warriors με 85-83, οι οποίοι κρατούσαν γερά το εισιτήριο της πρόκρισης. Ακολούθησε time-out από την Έγκωμη και στην επαναφορά εκτυλίχθηκε η συγκλονιστικότερη φάση του αγώνα. Ο Πάρης Αγαθαγγέλου μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και παρότι βρισκόταν υπό πίεση έριξε τρίποντη φωτοβολίδα από τις 45 μοίρες η οποία βρήκε στόχο και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Έγκωμης. Ο Γιώργος Τσαγγαρίδης στο ελάχιστο χρονικό περιθώριο που είχε προσπάθησε να απαντήσει με μακρινό σουτ λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, όμως ήταν άστοχος κι έτσι το 85-86 έμεινε ως το τελικό σκορ.

Με τη λήξη του αγώνα, ξέφρενα πανηγύρια είχαμε από τη μεριά των νικητών, προβληματισμός και απογοήτευση από τη μεριά των ηττημένων οι οποίοι δεν θα καταφέρουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Αξίζουν συγχαρητήρια πάντως και στις 2 ομάδες για το πολύ ωραίο θέαμα που μας χάρισαν και για την τιτάνια προσπάθεια που κατέβαλαν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νάσος Κατσιαμίδης, με άξιο συμπαραστάτη τον Πάρη Αγαθαγγέλου, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σοφοκλής Σοφοκλέους και ο Μιχάλης Σάββα.