«Στραγγάλισε» τη Μονακό και άλωσε το Πριγκιπάτο η Μπαρτσελόνα

0

Καταιγιστική η Μπαρτσελόνα, πέρασε με 69-63 από το Μονακό, ρέφαρε την ήττα-σοκ της περασμένης αγωνιστικής από τη Βιλερμπάν και προκάλεσε συνωστισμό στις 9 νίκες, όσες έχουν επίσης η ομάδα του Πριγκιπάτου, ο Ολυμπιακός και η Ρεάλ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Τζέιμς είχε 16 πόντους για τους γηπεδούχους, αλλά όχι την απαιτούμενη βοήθεια από τους συμπαίκτες του (ελλείψει και του τραυματία Τζόρνταν Λόιντ).

Οι Καταλανοί έλεγξαν τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο μέσα από την άμυνά τους κατεβάζοντας τον ρυθμό. Κρατώντας άποντο με 0/4 σουτ τον Τζέιμς, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα, 13-16, με σουτ του «ζεστού» Μίροτιτς από τα 10 μέτρα στην εκπνοή. Ο ηγέτης των γηπεδούχων έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 1/7 σουτ και μόλις 4 πόντους, ενώ η ομάδα του Γιασικεβίτσιους με 7/17 τρίποντα πήγε στα αποδυτήρια με +5, 29-34.

Η «Μπάρτσα» μπήκε αγριεμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με την τριάδα Σατοράνσκι, Λαπροβίτολα και Μίροτιτς να κάνει θραύση ξέφυγε με ένα 11-0 με +17 (31-48). Χολ και Τζέιμς βοήθησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν στους δέκα (53-63) μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο, ωστόσο οι «μπλαουγκράνα» δεν πτοήθηκαν. Το τρίποντο του Κάλινιτς έκοψε την φόρα των αντιπάλων και σφράγισε την επιστροφή της ομάδας τους στις νίκες.

Δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69