Συνεχίζει να ανεβαίνει η ΕΘΑ

0

Δεύτερη νίκη τα ΕΘΑ μέσα στο 2022 αυτή τη φορά κόντρα στην ΑΕΛ. Η ομάδα της Έγκωμης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάντσον που πέτυχε 27 πόντους, και 9 ασίστ επικράτησε της ΑΕΛ με 93-80 συνεχίζοντας έτσι την ανοδική της πορεία. Από πλευράς της ομάδας της Λεμεσού ξεχώρισε ο Πίγκραμ με 39.

Η ΕΘΑ προηγήθηκε με 5-0 στο 2’, με την ΑΕΛ να μειώνει στο ίδιο λεπτό σε 5-1. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, η διαφορά έφτασε στο +10 (11-1). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν και στο 18’ έκαναν το 22-6. Η ΑΕΛ μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 27-15.

Ακόμα πιο δυνατά μπήκε στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Έγκωμης φτάνοντας στο +21 στο 14’ με 38-17. Ο Ιωαννίδης ευστόχησε στο 17’ και στο 18’ μειώνοντας σε 47-27 για την ομάδα της Λεμεσού, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 52-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μονιάτης πέτυχε τρίποντο στο 22’ για να μειώσει στο -20 (54-34), ενώ ο Πιττάκας στο 26’ μείωσε σε 60-47. Οι εύστοχες βολές όμως του Χάντσον λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, αύξησαν τη διαφορά σε 62-47. Στο τέλος της περιόδου ο Κυριακίδης πέτυχε τρίποντο για τους γηπεδούχους για το 73-54, και έτσι έληξε το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ προσπάθησε να μειώσει, με τον Χαννούν να κάνει το 85-67 στο 38’ και στο ίδιο λεπτό ο Μονιάτης πέτυχε 3 πόντους για το 84-70. Η ΕΘΑ κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στο παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη με 93-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 62-47, 52-31, 93-80