Συνεχίζει το αήττητο σερί των Moufflons με νέα νίκη επί των Black Panthers

0

Απτόητη συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο Πρωτάθλημα Γυναικών η ομάδα των Moufflons, η οποία χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επικράτησε εκτός έδρας των Black Panthers με 32-57 και έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην Κανονική Περίοδο με τον αψεγάδιαστο συντελεστή του 6-0! Η ομάδα των “Πάνθηρων” από την άλλη κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες για να κοντράρει στα ίσα την αντίπαλη ομάδα, όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε να αποφύγει την ήττα, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 4η θέση στο τέλος της regular season.

Ο αγώνας στο Γυμνάσιο Αγίου Στυλιανού χθες βράδυ ανήκε στο μεγαλύτερο διάστημά του στην ομάδα της Νίκης Τελώνη, η οποία κατά διαστήματα απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ. Οι 57 πόντοι που σημείωσαν χθες οι Moufflons ήταν και η καλύτερη φετινή επιθετική τους επίδοση, ενώ συμπτωματικά και οι 32 που δέχθηκαν ήταν η καλύτερη τους αμυντική! Το 1ο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο αναγνωριστικού χαρακτήρα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι 2 ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (έληξε με 9-11 υπέρ των φιλοξενουμένων).

Αντιθέτως στο 2ο οι Moufflons ανέβασαν κατακόρυφα στροφές, πάτησαν γκάζι και “εξαφανίστηκαν”, αφού με ένα σερί 20-3 εκτόξευσαν τη διαφορά στο υπέρ τους 12-31! Παρόλ’ αυτά, οι “Πάνθηρες” δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και προσπάθησαν στην επανάληψη να επανέλθουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Έτσι, στο 3ο δεκάλεπτο, που ήταν και το καλύτερο τους στο παιγνίδι, κατάφεραν να μειώσουν αισθητά την απόσταση, ρίχνοντάς την στο -11 (26-37).

Η τελευταία περίοδος όμως ανήκε εξ’ ολοκλήρου στις φιλοξενούμενες, οι οποίες προ του φάσματος μίας οδυνηρής έκπληξης αφυπνίστηκαν και επανήλθαν στα προηγούμενα στάνταρτς τους, τρέχοντας ένα εφάμιλλο σερί όπως αυτό της 2ης περιόδου (20-6). Το τελικό σφύριγμα βρήκε το σκορ στο 32-57 και τις Moufflons να κατακτούν το 6ο τους φετινό ροζ φύλλο αγώνος.

Κορυφαία για τις νικήτριες για άλλο ένα παιγνίδι η Tatiana Krupiy με 16 πόντους, ενώ από πολύ κοντά σε συνεισφορά ήταν η Κατερίνα Τσίκκου με 14 και η Milena Zaric με 12. Από τις Black Panthers ξεχώρισε και χθες η παίκτρια-προπονήτρια Κωνσταντίνα Κουζάλη με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, η οποία είχε ως κύρια συμπαραστάτρια την Ana Ines Quesada με 12 πόντους. Πλέον οι 2 ομάδες θα ξεκουραστούν και θα προετοιμαστούν ενόψει της έναρξης των πλέι-οφ, όπου θα ξανατεθούν και πάλι αντιμέτωπες.