Συντριβή για τον Παναθηναϊκό στη Βιτόρια

0

Μία από τα ίδια για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που γνώρισε βαριά ήττα από την Baskonia στη Βιτόρια (93-72), έχοντας ανάλογη εικόνα με τον αγώνα της Τρίτης με τη Βαλένθια.

Ο Παπαγιάννης ήταν καλός μέχρι το 27’ κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (11 π., 10 ριμπ.), ενώ από το «ναυάγιο» διασώθηκε και ο Παπαπέτρου (17π.). Πίτερς, Βιλντόζα και Χένρι διέλυσαν το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε εντυπωσιακά στο ματς με αποτέλεσμα στο 3’ να προηγείται με 10-2. Οι Νέντοβιτς και Παπαγιάννης συνεργάζονταν εξαιρετικά και σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης του Γιώργου Βόβορα οι «πράσινοι» είχαν τα ηνία. Όχι για πολύ όμως. Μετά άρχισαν τα λάθη. Λάθη αβίαστα που τόσο πολύ ταλαιπώρησαν τον Παναθηναϊκός και στο ματς της Τρίτης με τη Valencia.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους 9-0 προσπέρασαν με 11-10 στο 6’. Στο 9’ οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 23-18 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 23-20.

H TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 για το 27-23 του 12’. Στο 14’ το «τριφύλλι» προσπέρασε με 32-31 αλλά η ισπανική ομάδα ξαναπήρε τα ηνία και στο  16’ ξέφυγε με 39-33.

Η διαφορά έφτασε στο +10 (44-34) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-39.

Οι «πράσινοι» ήταν σχετικά καλοί επιθετικά αλλά και πάλι η άμυνά τους έμοιαζε με «σουρωτήρι» αφήνοντας τους Βάσκους να οργιάζουν.

Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 48-44 στο 23’ και σε 50-49 στο 25’ με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει… όργια κάτω από τα δύο καλάθια. Οι Βάσκοι πήραν… αέρα έξι πόντων στο 27’ (57-51) καθώς η άμυνα του «τριφυλλιού» χαλάρωσε και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 66-58.

Στο 31’ η TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους (72-58) μια και ο Βιλντόζα έμοιαζε ασταμάτητος. Στο 35’ οι Βάσκοι ξέφυγαν με +23 (83-60) και ουσιαστικά «σφράγισαν» τη νίκη με το τελικό 93-72.