Τα εύκολα δύσκολα η Armani κόντρα στην Maccabi

0

Στο Mediolanum Forum του Μιλάνο, η Armani φιλοξένησε την Maccabi Tel Aviv σε ένα ματς για γερά νεύρα στο οποίο κυριάρχησαν οι επιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που τελικά μπήκαν με το… δεξί στην πρεμιέρα της Euroleague, επικρατώντας 99-97, έχοντας ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα 59.6%, ενώ οι ηττημένοι  63.2%!

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο (44-44) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα συνεχίσει να έχει συναρπαστική εξέλιξη. Η Armani με τρίποντο του Μάτσβαν βρέθηκε στο +9 (57-48) στο 23’41”, όμως η Maccabi, μέσα σε δύο λεπτά μείωσε σε 59-57, έχοντας κορυφαίο στο διάστημα αυτό τον Λάντεσμπεργκ. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά των Ισραηλινών έχτισε διαφορά 10 πόντων στο 32’ (77-67).

Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών της Armani στα τελευταία δευτερόλεπτα, σε συνδυασμό με το πάθος της Maccabi προσέδωσαν χαρακτήρα θρίλερ στο ματς που έφτασε στον πόντο υπέρ των Ιταλών (98-97) μετά τις 2/2 βολές του Σμιθ κι ενώ απέμεναν μόλις 8.1” για το φινάλε της αναμέτρησης. Το τελικό 99-97 υπέρ της ιταλικής ομάδας διαμόρφωσε με μιά ελεύθερη βολή ο Χίκμαν με τον Λάντεσμπεργκ να αστοχεί σε λέι απ υπό την πίεση του Τζαμέλ ΜακΛίν στην εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-44, 72-65, 99-97