Θρίλερ, παράταση, μπρέικ – Πρωταθλητής ο Κεραυνός, όρθιος στην ντερμπάρα με την ΑΕΚ

0
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, καθαρά ακατάλληλο για καρδιακούς, που έμελλε να κριθεί στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κεραυνός έκανε το μπρέικ μέσα στο Κίτιον, λύγισε την ΑΕΚ (90-88) και με 3-2 κατέκτησε το 8ο του πρωτάθλημα σε ένα αγώνα που θα μνημονεύεται για χρόνια.

Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα, αλλά ο Κεραυνός έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη. Οι μάγκες του Μιχάλη Κακιούζη είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κατέκτησαν το πρωτάθλημα, πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα την ΑΕΚ, η οποία πέρσι είχε κατακτήσει την κούπα στο Game 5.

Ο Κεραυνός θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Κορωνίδης με δύο τρίποντες «βόμβες» έστειλε το ματς στην παράταση εκεί που οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη μεγάλη νίκη.

ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 4’ το σκορ ήταν ισόπαλο (8-8), ενώ δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 13-13. Ο Σιζόπουλος ανέβασε στροφές και η ΑΕΚ ξέφυγε με 23-20 στο 9’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 23-22.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

H  εικόνα του αγώνα παράμεινε η ίδια και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Κεραυνό να… ανεβάζει στροφές και να ξεφεύγει με 31-27 στο 14’ με τους Μπερνς και Μάλκολμ να ηγούνται των φιλοξενούμενων. Η Πετρολίνα ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει και στο 16’ έφερε το ματς στα ίσια (31-31) με λέι απ του Χαντ. Στο 17’ ο Κεραυνός πήρε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων (31-34) καθώς ο Ιάκωβος Παντελή δέχθηκε τεχνική ποινή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 18’ (36-40) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 40-38.

ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Κεραυνός διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στο 25’ προηγήθηκε με 52-50 βάζοντας φωτιά στις εξέδρες. Οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» τους το τρανζίσιον κατάφεραν να προσπεράσουν με 54-52 το επόμενο λεπτό και να ξεφύγουν με 60-56 στο 28’! Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό προηγούμενο με 65-58 χάρη στους Τίγκα, Ραζή και Πασσιαλή.

ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Μπερνς συνέχισε το… χαβά του και ο Κεραυνός παρέμεινε το αφεντικό του αγώνα. Στο 32’ ήταν μπροστά στο σκορ με 67-60. Στο 33’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-63 όμως ο Κεραυνός έκανε το 69-63 με τον Μπερνς. Στο 36’ η ΑΕΚ μείωσε σε 73-69, ο Κεραυνός έκανε το 75-69 αλλά ο Σνάιντερ με τρίποντο μείωσε σε 75-72 στο 38’! Σε εκείνο το σημείο ο Σιζόπουλος αστόχησε σε δύο βολές και ο Στυλιανού με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 78-72 1’,20’’ πριν το τέλος. Ο Κορωνίδης «απάντησε» στην επόμενη φάση με τρίποντο για το 78-75 και 24’’ πριν την εκπνοή ισοφάρισε με δεύτερη τρίποντη «βόμβα». Ο Μπερνς αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Με τέσσερις σερί πόντους ο Πασιαλής έκανε το 81-78 στο 41’, ενώ στο 43’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 87-81. Η ΑΕΚ μείωσε σε 87-83 με 2/4 βολές από Χαντ και Κορωνίδη και σε 88-85 με 2/2/ βολές του Χαντ 44’’ πριν το τέλος. Ο Κεραυνός δεν σκόραρε στην επίθεση και οι παίκτες του σταμάτησαν με φάουλ τους γηπεδούχους στα 6’’ με τον Σιζόπουλο να μειώνει σε 88-87 καθώς ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών. Ο Μπερνς κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 90-87. Ο Κεραυνός έκανε φάουλ στα 3’’ στον Σνάιντερ ο οποίος έβαλε την πρώτη βολή και έχασε τη δεύτερη (88-90) με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν την κατοχή έπειτα από το Instant replay.

Παρόλα αυτά ο Κορωνίδης έκλεψε τη μπάλα αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-40, 58-65, 78-78 (κδ), 88-90