Τι ματσαρα Θεέ μου!

0

Σλοβενία και Λιθουανία μας έδωσαν μια πρώτη γεύση σχετικά με το τι θα δούμε σε αυτό το Ευρωμπάσκετ –  Νικητές οι Σλοβένοι του μυθικού Ντόντσιτς (14π., 10 ασ) και του Τομπι με 92-85 – Εξαιρετικός ο νέος άσος του Παναθηναϊκού, Μάριους Γκριγκόνις (18π.)

Θα μπορούσε να ήταν ο ημιτελικός ή και ο τελικός της διοργάνωσης. Σλοβενία και Λιθουανία έδωσαν μια μπασκετική παράσταση και μας προσέφεραν μια ματσαρα. Και να σκεφτεί κανείς πως είμαστε μόλις στην πρώτη ημέρα του τουρνουά.

Τελικά οι Σλοβενοι του Λούκα Ντόντσιτς και του απίστευτου Τομπι ήταν αυτοί που πήραν απέναντι στους Λιθουανούς του Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού.

Η Λιθουανία ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο σε ένα ματς όπου στο μεγαλύτερο μέρος του είχε ελαφρύ προβάδισμα η Σλοβενία. Ωστόσο ο Ντόντσιτς και η παρέα του δεν τους άφησαν να χαρούν και με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά πήραν μια σημαντική νίκη.

Πάντως δεν αποκλείεται να τα ξαναπούμε στη συνέχεια του τουρνουά.