Τη νίκη πήραν οι Bucks, την πρόκριση όμως οι NBA Friends

0

Την πρόκρισή τους στην Προημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος πανηγύρισαν χθες βράδυ οι NBA Friends, οι οποίοι παρότι έχασαν με 57-60 από τους Bucks 1931, εντούτοις πήραν αυτοί το εισιτήριο για την επόμενη φάση εφόσον είχαν κερδίσει με +9 (48-57) στον πρώτο αγώνα. Πλέον, θα πάρουν τις απαραίτητες ανάσες και θα αρχίσουν να καταστρώνουν τα πλάνα τους για να αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την άλλη βδομάδα την Γροθιά-Κερύνεια σε αγώνα νοκ-άουτ για μια θέση στους 4.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο Λύκειο Αποστόλου Βαρνάβα ήταν συναρπαστικός, ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων τον παρακολούθησαν μέχρι το τέλος, εφόσον η πρόκριση παιζόταν ακόμη και μέχρι τα πολύ τελευταία στάδιά του. Οι γηπεδούχοι, έχοντας και το αβαντάζ του +9 από τον 1ο αγώνα, μπήκαν ελαφρώς καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν στην 1η περίοδο με 19-17. Στη 2η περίοδο όμως οι Bucks ισορρόπησαν τα πράγματα και πέρασαν αυτοί μπροστά στο σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με 29-33.

Στην επανάληψη και ειδικά στο ξεκίνημά της, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πολύ σύντομα όχι απλώς ισοφάρισαν το σκορ του 1ο αγώνα, αλλά το υπερκάλυψαν προηγούμενοι ακόμα και με +11 (29-40 στο 23′), μετατρέποντας το παιγνίδι σε θρίλερ. Προ του φάσματος του αποκλεισμού, οι γηπεδούχοι σύντομα επανήλθαν μειώνοντας την απόσταση μέχρι τη λήξη της 3ης περίοδου στο 44-47. Στην τελευταία περίοδο, οι Bucks έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να πετύχουν το θαύμα, πλην όμως δεν ήταν αρκετή.

Παρότι προηγήθηκαν με +6 και βρίσκονταν πολύ κοντά στην ανατροπή, εντούτοις η ομάδα του Παναγιώτη Μπακόπουλου κατάφερε να κρατήσει με νύχια και με δόντια το υπέρ της προβάδισμα από τον 1ο αγώνα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Bucks να παίρνουν μία νίκη χωρίς αντίκρυσμα η οποία τους άφησε μία γλυκόπικρη γεύση, εν αντιθέσει με τους NBA Friends που παρά την ήττα πήραν την πρόκριση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους για άλλο ένα παιγνίδι ο Κωνσταντίνος Σελιτάς με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, ενώ από κοντά σε επίδοση και οι Κούρτογλου, Γάλλος και Ανδρέου. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αλέξανδρος Γεννάρης και Αντρέας Καψός, όπως επίσης και οι Πελαγίας και Τσιριπιλλής.