Την καθάρισε ο Τζέιμς…

0

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε… πράγματα και θαύματα (27π, 6ασ) σε ακόμα ένα παιχνίδι και η Μονακό πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές (102-80), μένοντας… ζωντανή στη μάχη για οκτάδα. Στο μηδέν ο Λάρκιν που απογοήτευσε (0/5 σουτ, 3 λάθη).
Μια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντική στην προσπάθειά της για μια θέση στην οκτάδα της Euroleague πανηγύρισε η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι ήταν κυρίαρχοι απέναντι στην Αναντολού Εφές και χωρίς να κινδυνεύσουν σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 15-14 (11-13 δίχως να υπολογίζουμε τις ρωσικές ομάδες), με το πέρας 29 αγωνιστικών στη διοργάνωση, τη στιγμή που η Εφές έχασε έδαφος στην προσπάθεια για μια θέση στην τετράδα, υποχωρώντας στο 14-14 (13-10 χωρίς την παρουσία ρωσικών ομάδων στην κατάταξη.

O Μάικ Τζέιμς πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη σπουδαία νίκη με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Τον ακολούθησαν οι Άλφα Ντιαλό (19π, 6ρ) και Πάρις Λι (14π).

Από πλευράς Εφές, η οποία απογοήτευσε και στο δεύτερο μέρος έχασε πλήρως την επαφή της με το σκορ, οι 25 πόντοι και οι 8 ασίστ του Βασίλιε Μίσιτς δεν ήταν αρκετοί, σε ένα παιχνίδι που ο Σέιν Λάρκιν ήταν… σκιά του εαυτού του, μένοντας άποντος (0/5 σουτ) σε 16 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Μονακό έδειξε τις διαθέσεις της, παίζοντας σε γρήγορο ρυθμό. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, όμως η Εφές έβρισκε λύσεις με τον Μπομπουά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με τους Μονεγάσκους στο +6 (25-19). Οι παίκτες του Αταμάν προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και να μαζέψουν τη διαφορά, όμως η Μονακό δεν το επέτρεψε. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε ό,τι ήθελε και με βοήθειες από Μοτεγιούνας και Λι η Μονακό ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 49-38 του πρώτου μέρους.

Τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους στην επανάληψη. Ο Σέιν Λάρκιν είχε «εγκλωβιστεί» στην άμυνα της γαλλικής ομάδας, η οποία με τον Τζέιμς μπροστάρη είχε πάρει τα ηνία του αγώνα. Και δεν τα άφηνε με τίποτα. Οι Τούρκοι δεν είχαν απαντήσεις στα ξεσπάσματα των Χολ και Ντιαλό και το +19 (75-56) ήταν φυσική εξέλιξη της κυριαρχίας των γηπεδούχων στην αναμέτρηση. Η οποία συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 20 πόντους (96-76, 36′), για την Μονακό που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της στη σεζόν, φτάνοντας εν τέλει σε μεγάλη νίκη, η οποία συνοδεύτηκε από 100άρα!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 49-38, 75-56,102-80.