To 40o στον Παναθηναϊκό!

0

Το 40ο Πρωτάθλημα στην ιστορία του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανήμερα της συμπλήρωσης των τριών χρόνων από τον θάνατο του Παύλου Γιαννακόπουλου καθώς ολοκλήρωσε με 3-1 νίκες τη σειρά των τελικών των Playoffs του Πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League με το Λαύριο Megabolt.

Το Λαύριο Megabolt μπήκε δυναμικά στο ματς και στο 1’ προηγήθηκε με 5-2, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδρά και να προσπερνά με 6-5 στο επόμενο λεπτό. Στο 3’ οι γηπεδούχοι έκαναν το υπέρ τους 10-6, όμως το «τριφύλλι» αντέδρασε και στο 5’ προηγήθηκε με 17-10. Η διαφορά έφτασε στο +9 (12-21) για τους «πράσινους» στο 7’, ενώ στο 8’ έγινε διψήφια (15-26). Το Λαύριο Megabolt «απάντησε» με σερί 7-0 για το 26-22 του επόμενου λεπτού, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 28-22.

Στο 12’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά πόντων (22-33) και στο 15’ έκανε το 37-22. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 37-26 στο 17’ και σε 41-31 στο 19’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στο 22’ το Λαύριο Megabolt πλησίασε σε 45-37, όμως στο επόμενο λεπτό το «τριφύλλι» ξέφυγε εκ νέου με 51-37. Στο 26’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 55-45 και στο 18’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 15 πόντων (45-60). Η διαφορά έπεσε ξανά στους δέκα πόντους στο 29’ (50-60) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-52.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 71-54 στο 32’ και με 80-62 στο 35’ και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 31-41, 52-65, 62-86

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Κόζι 10 (2), Κάρτερ 14 (2), Σάβατζ, Μουράτος 8, Ντιαλό 17 (3), Ντέιβις 3, Περσίδης, Ανοσίκε 2, Γερομιχαλός 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος 2, Ερμείδης, Βυλγαρόπουλος.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας):  Μπρέι 3, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 24 (3), Χεζόνια 8, Δίπλαρος, Κασελάκης, Γουάιτ, Μήτογλου 23, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 4.