Το δεκάλεπτο που βγάζει τον πρωταθλητή

0

Αρκετές είναι οι ομοιότητες των τεσσάρων πρώτων τελικών που παρακολουθήσαμε, δίνοντας μας με αυτό τον τρόπο να σκιαγραφήσουμε τον πέμπτο τελικό.

Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως το τρίτο δεκάλεπτο κάθε αγώνα, είναι αυτό που βγάζει τον νικητή.

Τα δύο παιχνίδια στο «Κώστας Παπαέλληνας» ο μετέπειτα νικητής Κεραυνός πήρε τα quarter με 22-8 και 25-15 αντίστοιχα. 47-23 λοιπόν το επιμέρους σκορ στον Στρόβολο, διάστημα που ουσιαστικά έκρινε τα ματς αφού προηγουμένως ο Κεραυνός ήταν μπροστά με +5 και +9 αντίστοιχα.

Και αν αυτό μπορεί να μεταφραστεί ως απόρροια του φρενήρη ρυθμού και της πίεσης που εξασκεί ο Κεραυνός, ανεβάζοντας το τέμπο του αγώνα και να θεωρηθεί μέχρι και φυσιολογικό, αυτό που κάνει η ΑΕΚ στο «Κίτιον» είναι ακόμα εντυπωσιακότερο.

16-7 το τρίτο δεκάλεπτο υπέρ των πρωταθλητών στο Game 1, πηγαίνοντας από το -5 στο +4 και ενώ το πρώτο ημίχρονο είχε δεχτεί 44 πόντους. 26-13 στο Game 3 εκτοξεύοντας τη διαφορά από το +11 στο +24. Προσαρμογή στην τακτική; Πνευματική δύναμη; Κούραση; Ή έδρα; Ποιος θα πάρει το τρίτο δεκάλεπτο του 5ου τελικού;