Το δύο στα δύο έκανε η Εθνική Κορασίδων

0

Το δύο στα δύο έκανε η Εθνική Κορασίδων της Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Κ16 Γ’ Κατηγορίας της FIBA, επικρατώντας της Αρμενίας με 62-53 . Είχε προηγηθεί η νίκη με 82-40 επί της Μολδαβίας κι έτσι η Κύπρος με το απόλυτο πήρε την πρώτη θέση στο β’ γκρουπ της διοργάνωσης.

Με την πρωτιά εξασφάλισε απευθείας συμμετοχή στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 16 Ιουλίου τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Ανδόρα και την Μολδαβία, με την επιδίωξη να περάσει στον τελικό όπου θα κυνηγήσει την πρώτη θέση και την άνοδο στη Β’ κατηγορία.

Κορυφαία στον σημερινό αγώνα ήταν η Μικαέλλα Σάββα που πέτυχε 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασσίστ. Ακολούθησε στο σκοράρισμα, με 12 πόντους, η Δήμητρα Ευτυχίου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και στο 9′ έφτιαξε διαφορά 13 πόντων (7-20) με το λέι απ της Σάββα, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στους οκτώ (12-20).

Η Αρμενία πλησίασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και δυόμιση λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 29-29, όμως η Εθνική μας κατάφερε να κλείσει με προβάδισμα κι αυτή την περίοδο (31-33).

Στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας πέτυχαν διπλάσιους πόντους (18 έναντι 9) και διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα (40-51).

Η ομάδα μας έμεινε μπροστά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αν και η Αρμενία σμίκρυνε τις αποστάσεις στο 35′ με το καλάθι της Gabrielyan που μείωσε στους τρεις (53-56). Στα υπόλοιπα λεπτά, όμως, οι πόντοι ήταν για την Εθνική μας. Δύο πόντους πέτυχε η Σάββα και τέσσερις η Γεννάρη για να γραφτεί το τελικό 62-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 31-33, 40-51, 53-62