Το πάλεψε η Εθνική! Iσπανία – Ελλάδα 76-60

0

Η Εθνική Ελλάδος ήξερε ότι είχε περάσει, έπαιξε στα ίσα την πανίσχυρη Ισπανία αλλά στο 4ο δεκάλεπτο παραδόθηκε (76-60), τερμάτισε 3η και πήρε τον αντίπαλο που ήθελε στο αυριανό χιαστί για την 8αδα. Αντίπαλος θα είναι η Τσεχία, αποφεύγοντας την Ιταλία…

Η Εθνική μας ομάδα πάλεψε κόντρα στην πιο ισχυρή Ισπανία, λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το το τελικό 76-60 να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα. Την Δευτέρα (19/6) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Τσεχία (κατετάγη 2η στον Β’ όμιλο με νίκες 2-1) για το εισιτήριο στις 8 καλύτερες ομάδες του Eurobasket Γυναικών.

Πρώτη σκόρερ της ελληνικής ομάδας η Άρτεμις Σπανού με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ αλλά και 6 λάθη, ακολούθησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ η Μαριέλλα Φασούλα είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Η Εθνική μας ομάδα μετά το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ διψήφιες διαφορές στη δεύτερη περίοδο (33-20), με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-27. Ωστόσο, οι παίκτριες του κόουτς Πρέκα ανέκαμψαν στην τρίτη περίοδο, πλησίασαν έως και τους δύο πόντους (47-45), όμως τα λάθη και και οι κακές επιλογές στο τελευταίο μέρος του αγώνα κόστισαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Η τελική κατάταξη του Α’ ομίλου (Νίκες – Ήττες)

1. Ισπανία 2-1
2. Μαυροβούνιο 2-1