Το… σήκωσε η Αναγέννηση Γερμασόγειας!

0

Μετά από έναν ανταγωνιστικό αγώνα η Αναγέννηση Γερμασόγειας κέρδισε με 66-56 την ΑΕΛ και πήρε τον τίτλο του OΠΑΠ Σούπερ Καπ Γυναικών 2022-23. Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Αναγέννηση σηκώνει την κούπα στον συγκεκριμένο θεσμό και έρχεται να προστεθεί στο περσινό νταμπλ που κατέκτησε.

Η ΑΕΛ βρέθηκε μπροστά στο 4′ με 12 (2-14) πόντους μετά το λέι απ από την Όρλοβιτς, με την Αναγέννηση Γερμασόγειας με σερί οκτώ πόντων να μειώνει στους τέσσερις (10-14) μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η περίοδος έκλεισε με καλάθι από την Όρλοβιτς (10-16).

Στο 17΄με το λέι απ από την Γεωργίου η ΑΕΛ άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 16 πόντους (17-33), ενώ διψήφιος αριθμός χώριζε τις δύο ομάδες και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (24-34).

Στα μισά της τρίτης περιόδου η Αναγέννηση έκανε την ανατροπή και στο 25′ έκανε το 40-39 με το δίποντο της Θεοδοσίου. Η ΑΕΛ κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με το τελευταίο καλάθι να πετυχαίνει η Μαυρουδή (46-50) στο 29′.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο συναρπαστικό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 38′ το λέι απ της Όρλοβιτς έφερε το ισόπαλο 56-56. Το τελευταίο δίλεπτο ανήκε στο συγκρότημα της Γερμασόγειας που με σερί δέκα πόντων πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 66-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16,  24-34, 46-50, 66-56

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηρακλής Πιττάκας)

Μιχάλκο 35 (1), Ν. Κοντού 2, Τσενακλίεβα 17, Ελευθεριάδου, Θεοδοσίου 6, Πανάιντε, Παπαδοπούλου 3 (1), Παυλίδου, Σοφοκλέους, Κ. Κοντού 3 (1)