0

Τον τίτλο του Πρωταθλητή, στη Β2 κατηγορία, πανηγυρίζει απόψε το Κέντρο Νεότητος Αγίου Νικολάου.

Η ομάδα της Λεμεσού, που κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο, επανήλθε στα δρώμενα της κυπριακής καλαθόσφαιρας, κέρδισε για δεύτερη φορά τον Tixee Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, στον δεύτερο αγώνα με για την τελική φάση των πλέι-οφ και έτσι, με σκορ νικών 2-0, κατέκτησε τον τίτλο, μαζί με την προαγωγή στη Β1 κατηγορία, κατά την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Καλογεροπούλειου Γυμνασίου, το Κέντρο Νεότητος Αγίου Νικολάου, επικράτησε με σκορ 84-46.

Η μετέπειτα νικήτρια ομάδα, είχε πάρει από την αρχή, ένα σημαντικό προβάδισμα, χάριν στην ευστοχία των παικτών της, το οποίο και ανέβαζε με την πάροδο του χρόνου, για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 49-20.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αγίου Νικολάου, διατήρησε το μεγάλο προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το ημίχρονο και όσο λιγόστευε ο χρόνος, αυτός, ήταν σύμμαχος της και με το άκουσμα της κόρνας, σφράγισε τη νίκη που της απέφερε την κατάκτηση του τίτλου.

Το τελικό σκορ ήταν 84-46.