ΤΡΟΜΑΞΑΝ κόσμο οι αθλητικογράφοι – Η ΕΑΚ έτρεχε με… 92 και έριξε 30αρα στους First Shoot Basket -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της ΕΑΚ και της First Shoot Basket με την ομάδα των αθλητικογράφων να είναι καταιγιστική παίρνοντας τη νίκη στην πρεμιέρα με 92-62.

Η ομάδα του Βόρι Καραγιάννη ήταν απολαυστική από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού μετά το αρχικό 4-6 με το οποίο προηγήθηκε η First Shoot Basket οι αθλητικογράφοι έστησαν τους ελεύθερους σκοπευτές. Με 6(!) τρίποντα σε 5’ λεπτά (2 ο Καραγιάννης, 3 ο Ιακώβου και 1 ο Διαμαντή) η ΕΑΚ βρέθηκε από το -2 στο +13 εκμεταλλευόμενη και το εκτεταμένο rotation της ομάδας του Χρήστου Πιτζιολή.

Η παραγωγικότητα του δευτέρου δεκαλέπτου φυσιολογικά έπεσε με την First Shoot Basket να παίρνει περισσότερα πράγματα από την άμυνα της και μοναδική αξιόπιστη επιθετικά λύση τον Άδωνη Μιχαήλ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά όμως η ΕΑΚ με Πηλείδη, Ιακώβου και Καραγιάννη πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το +15 (27-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτελεί ίσως ένα από τα πιο χορταστικά που έχουμε παρακολουθήσει σε αυτό το επίπεδο με τους καλαθοσφαιριστές και των δύο ομάδων να παίρνουν φωτιά στην επίθεση και την άμυνα να μένει… στα αποδυτήρια. Η τριάδα-φωτιά της First Shoot (Μιχαήλ, Δημητρίου, Ιωσηφίδης) πήρε μπρος σημειώνοντας 27(!) πόντους σε αυτό το διάστημα χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πλησιάσει στο σκορ αφού ο εκπληκτικός Ιακώβου παρέα με τον… άχαστο Μάριος Μπούκουρ είχαν απάντησει σε κάθε γρίφο του Χρίστου Πιτζιόλη. Επί μέρους σκορ δεκαλέπτου (27-26 και σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (54-68).

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η ΕΑΚ συνέχισε να σκοράρει με την ίδια συνέπεια ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι έδειξαν να μένουν από δυνάμεις, απόρροια και του επιπέδου της φυσικής κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Με αρκετές αλλαγές οι αθλητικογράφοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με μεγάλο πλουραλισμό έστειλαν την διαφορά στο +30 (62-92) που ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΝΩΣΗ ΑΘΛΗΤΙΚΟΓΡΑΦΩΝ ΚΥΠΡΟΥ: Αντρέας Ιακώβου 21 (5), Χρίστος Διαμαντή 16 (2), Βόρις Καραγιάννης 14 (3), Bucur Marius 14, Αχιλλέας Πηλείδης 8, Ιωάννης Γιάννη 6, Ανδρέας Βέρος 5, Παναγιώτης Γρηγορίου 4 και Κωνσταντίνος Νικολάου 4, Κουρκουμπάς 2

FIRST SHOOT BASKET: Άδωνης Μιχαήλ 18 (3), Πάνος Ιωσηφίδης 15 (1), Κύπρος Δημητρίου 12 (1), Αντώνης Κρέκος 4, Χρίστος Πιτζιολής (1), Αντρέας Ψύλλος 3, Αντώνης Παρασκευά 3, Ιεζεκιήλ Παπαδόπουλος 2 και Γιώργος Τσουλούπας 2.