ΤΣΣΚΑ-Εφές 86-89 – Πήραν το θρίλερ και φουλ για κούπα οι Τούρκοι!

0
Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να κάνει μια τρομερή ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο επιστρέφοντας από το -21 όμως η Αναντολού Εφές πανηγύρισε τη νίκη με 89-86 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και προκρίθηκε στον τελικό της EuroLeague!

Η Εφές ταξίδεψε στην Κολωνία με έναν και μοναδικό στόχο. Να τελειώσει τη δουλειά που πέρσι έμεινε στη μέση εν μέσω πανδημίας. Ήταν κάτι που επαναλάμβανε σε κάθε ευκαιρία ο Εργκίν Αταμάν. Ο Τούρκος κόουτς δήλωνε ευθαρσώς πως η Εφές άξιζε τον περσινό τίτλο και η ομάδα της Κωνσταντινούπολης θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την EuroLeague στον τελικό της Κυριακής 30/5 έπειτα από την πρόκριση επί της ΤΣΣΚΑ!

Η Εφές ήταν απόλυτη κυρίαρχος για τρία δεκάλεπτα, ο Μίτσιτς ήταν ασταμάτητος, ο Σανλί κυρίαρχος στη ρακέτα και οι Λάρκιν, Σίμον και Μπομπουά «χτυπούσαν» την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που έπαιξε τα ρέστα της στο φινάλε. Αρχικώς με τον Λούντμπεργκ και μετά με τον Κλάιμπερν. Η ΤΣΣΚΑ έριξε τη διαφορά στον πόντο (86-87) εντούτοις η Εφές άντεξε στην πίεση και έγινε η πρώτη φιναλίστ του Final 4 της EuroLeague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ στην άμυνα προσπάθησε να οδηγήσει τον Βασίλιε Μίτσιτς στο αριστερό χέρι και να μην δεχθεί εύκολο σουτ από το pick-n-roll και τον Σίμον ωστόσο η περιφέρεια της Εφές… σμπαράλιασε τα πλάνα του Ιτούδη. Πριν τελειώσει το δεκάλεπτο, ο Εργκίν Αταμάν είχε πάρει τους 20 από τους 23 πόντους από την τριάδα των Μίτσιτς – Σίμον – Μπομπουά (5/5 τρίπ.) ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Σανλί στην άμυνα, πότε κόβοντας και πότε δυσκολεύοντας τα αντίπαλα σουτ!

Η Αναντολού Εφές έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 15-25 δίχως να δώσει δικαίωμα για αιφνιδιασμούς στην ΤΣΣΚΑ ώστε να σημειώσει εύκολους πόντους. Επίσης, βρήκε πολύ περισσότερα εύκολα σουτ. Ο Μπομπουά βρήκε χώρο, έβαλε κάποια καλάθια, άνοιξε την άμυνα και δυσκόλεψε πολύ την κατάσταση για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έκλεισε το δεκάλεπτο με 1/6 τρίποντα και 4 λάθη. Η Εφές έλεγχε πλήρως το ματς, παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα, δεν άφησε δημιουργία από το low post αλλά ούτε και σκοράρισμα στους αντιπάλους της.

Όσον αφορά την ΤΣΣΚΑ, ήταν κακή στην άμυνα, παρουσιάζοντας εικόνα… σύγχυσης κόντρα στον Μπομπουά που βρήκε πολύ καλό ρυθμό, άνοιξε την άμυνα ενώ στη συνέχεια πήρε ο Μίτσιτς την μπαγκέτα, είτε με pick-n-roll, είτε με κάποια off screens. Ο Κλάιμπερν προσπάθησε να κρατήσει όρθια την ομάδα του Ιτούδη ωστόσο η Αναντολού Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-49, σουτάροντας 7/12 τρίποντα (58.3%)! Εν συνεχεία η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να βρει έναν πόλο στην επίθεση με τον Λούντμπεργκ, ο οποίος δημιούργησε κάποια ρήγματα στην άμυνα της Εφές ωστόσο δεν είχε άλλα στηρίγματα. Ο Σίμον εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (39-60) για την Εφές κόντρα στους Ρώσους που δεν μπόρεσαν να ρολάρουν στην επίθεση, βρίσκοντας παράλληλα ψυχολογία.

Η ΤΣΣΚΑ άλλαξε, έπαιξε small ball αλλά δεν μπόρεσε να βρει πρωταγωνιστές μέχρι που βγήκε μπροστά ο Λούντμπεργκ! Ο Δανός γκαρντ πάτησε για πρώτη φορά στο παρκέ ενός Final 4 και εξελίχθηκε σε άσο στο μανίκι του Ιτούδη, σκοράροντας 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και παίζοντας άμυνα στον Μίτσιτς! Η «ομάδα του στρατού» έκανε μια προσπάθεια με τρεις κοντούς και τους Φόικτμαν, Κλάιμπερν και έριξε τη διαφορά στους 10 (61-71, 30:54). Με τον Χάκετ να σκοράρει κρίσιμους πόντους και τον Κλάιμπερν να το παίρνει πάνω του, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε συγκλονιστικό comeback!

Ο Κουρμπανόφ μείωσε σε 86-87 στα 68″ με βολές, Λάρκιν και Χίλιαρντ ασ τόχησαν σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Λάρκιν προσπάθησε να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, κερδίζοντας φάουλ από τον Χίλιαρντ στα 7.8″! Ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη (86-88) και ο Ιτούδης κάλεσε timeout για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Η μπάλα έφτασε στον Κλάιμπερν, εκείνος αστόχησε σε τρίποντο από τα 7.5 μέτρα, ο Λάρκιν μάζεψε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ από τον Ούκχοφ στα 0.5″, έβαλε τη δεύτερη βολή και η Αναντολού Εφές πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Final 4!

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89.