Β’ Ανδρών: Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση

0

Με τρεις αγώνες που έγιναν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας ολοκληρώθηκε η Α’ Φάση του πρωταθλήματος. Νικηφόρα συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Αχιλλέας Αγρού, ΑΠΟΠ και Αργοναύτες Ερήμης κόντρα στους MJ Basket Plus, Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου και Αστέρα Μέσα Γειτονιάς αντίστοιχα. Ρεπό είχε η ομάδα της ΑΕΛ.

MJ Basket Plus – Αχιλλέας Αγρού 45-86

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Αγρού κόντρα στον MJ Basket Plus με 86-45. Αυτή ήταν η 10η νίκη για την ομάδα του Αγρού στο φετινό πρωτάθλημα, που την φέρνει στην 2η θέση του Α’ Ομίλου με 22 βαθμούς. Όσο αφορά την αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα, δημιουργώντας από νωρίς απόσταση ασφαλείας στο σκορ και στο τέλος έφυγαν με την νίκη με 86-45. Κορυφαίος του αγώνα ο Αντωνιάδης με 23 πόντους.

MJ Basket Plus (Μ. Τζόουνς)

Αβραάμ, Παναγιώτου 3, Νικολάου 10 (3), Χρυσοχός 12 (2), Τζέρκοβιτς 6, Προκοπίου 4, Θεοφάνους 2, Χατζηαβραάμ, Στεφάνου 4, Χαραλάμπους 4.

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Παπασταύρου 19 (1), Τσαγγαρίδης 14, Κυριάκου 11 (2), Χατζηπιερής 4, Αντωνιάδης 23 (4), Ξενοφώντος 8, Γρηγορίου 7.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 22-41, 28-60, 45-86

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – ΑΠΟΠ 62-69

Εξαιρετικός ήταν ο αγώνας που έγινε ανάμεσα στην Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου και στον ΑΠΟΠ, με την ομάδα της Πάφου να φεύγει με την νίκη με 69-62. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 15-12 στην πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 33-33 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από 16 πόντους και το σκορ οδηγήθηκε στο 49-49. Ο ΑΠΟΠ μπήκε πιο ανεβασμένος στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα και στο τέλος να φύγει με την νίκη με 69-62. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Καραπίττης με 20 πόντους.

Ε.Ν. Αγίου Αθαναίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 12 (1), Ρήγας, Χριστοδουλίδης 3 (1), Μανάσης 9, Κατσιανίδης 7 (1), Κωνσταντίνου 4, Δαμιανού 8 (1), Κωνσταντίνου 5 (1), Αλεξάνδρου 14.

ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου)

Πολεμίτης 10 (1), Αλεξάνδρου 9 (1), Κουρίδης 16, Κούλουμος, Σταύρου 2, Σοφοκλέους 12 (2), Καραπίττης 20 (2), Ζαχαρία, Δημητρίου, Αταλιώτης, Μαυρίκιος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 33-33, 49-49, 62-69

Αργοναύτες Ερήμης – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 87-76

Την νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας πέτυχαν οι Αργοναύτες Ερήμης, που επικράτησαν με 87-76 του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς. Οι γηπεδούχοι είχαν ελαφριά υπεροχή σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας στο τέλος της αναμέτρησης να φύγουν με την νίκη με 87-76. Κορυφαίος του αγώνα ο Παπαχαραλάμπους με 29 πόντους.

Αργοναύτες Ερήμης (Π. Αριστείδου)

Χατζημήτσος 6, Σοφοκλέους 13 (3), Σωκράτους 2, Αριστείδου 5, Γεωργίου 6, Παπαχαραλάμπους 29 (2), Μιχαήλ 8, Πολυκάρπου 18.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σ. Λαμάρης)

Χρυσοστόμου 3, Κυριάκου 7, Αλεξάνδρου, Μπούτρος 10, Αθανασίου 20, Τσαγγάρης 6 (2), Αντωνίου 20, Μαυρικίου, Ματθαίου, Καπουτσής 10 (2).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 47-30, 59-47, 87-76

Οι επόμενες φάσεις του πρωταθλήματος

Μετά την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων για την Α’ Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1-4 σε κάθε όμιλο θα αγωνιστούν στην Β’ Φάση (Προημιτελικά). Τα ζευγάρια έχουν ως εξής:

Ζευγάρι 1: ΑΕΛ – Ζήνωνας

Ζευγάρι 2: Αχιλλέας Αγρού – Όλυμπος Αγλαντζιάς

Ζευγάρι 3: Αχιλλέας Καϊμακλίου – Ε. Ν. Αγίου Αθανασίου

Ζευγάρι 4: Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – ΑΠΟΠ

Οι ομάδες που θα συμπληρώσουν πρώτες δύο νίκες ξεκινώντας από μηδενική βάση θα προκριθούν στην Ημιτελική Φάση η οποία θα έχει ως εξής:

Νικήτρια Ζευγαριού 1 – Νικήτρια Ζευγαριού 4

Νικήτρια Ζευγαριού 2 – Νικήτρια Ζευγαριού 3

Οι δύο ομάδες που θα πετύχουν πρώτες δύο νίκες θα προκριθούν στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος για να αναμετρηθούν μεταξύ τους σε μονό αγώνα σε ουδέτερο γήπεδο, με τον νικητή να ανακηρύσσεται ως Πρωταθλητής ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας 2015-16.