Βάφτηκε γαλαζοκίτρινο το Σούπερ Καπ γυναικών!

0

Η ΑΕΛ επέστρεψε στους τίτλους αφού κατέκτησε το 10ο Σούπερ Καπ γυναικών στην ιστορία της, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 59-48. Οι γαλαζοκίτρινες του Παντελή Κωνσταντίνου ήταν καλύτερες στο γήπεδο, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήραν το προβάδισμα από την αρχή, άντεξαν στην πίεση που έβαλε η Ανόρθωση στο τέλος και πανηγύρισε την κατάκτηση της Ασπίδας.

Μελανό σημείο ο τραυματισμός της Ελένης Οικονομίδου στο πρώτο ημίχρονο, της οποία αφιερώθηκε ο τίτλος μετά το τέλος του αγώνα.

Εξαιρετικά άστοχη η Ανόρθωση, που τελείωσε το παιχνίδι με 27% ευστοχία (20/73 δίποντα). Πολύ καλή δουλειά από την νέα ξένη της ΑΕΛ, την Μπαλαράμπε η οποία «εξαφάνισε» την Ντέλβα.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-0, ενώ στο 7’ η διαφορά έφτασε στους 9 με δίποντο της Μπαλαράμπε (13-4). Οι «γαλαζοκίτρινες» της Λεμεσού κράτησαν τη διαφορά τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-8.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού αύξησε τη διαφορά, και με τρίποντο της Στυλιανίδη στο 13’ έκανε το 23-10. Στο 14’ η Όρλοβιτς με δίποντο ανέβασε στο +15 τη διαφορά για την ΑΕΛ. Η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε στο 15’ (27-15) όμως η διαφορά αυξήθηκε και το σκορ ημιχρόνου ήταν 36-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση μείωσε στο -12 με τη Χριστιάνα Μενελάου στο 25’ (41-29), όμως η ΑΕΛ δεν της επέτρεψε να μειώσει κι άλλο, αφού στο 27’  Μπαλαράμπε έκανε το 49-31 και έτσι έληξε το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Ανόρθωση μπήκε πιο δυναμικά και μείωσε σε 50-43 στο 38’ με την Ράτσα, όμως η ΑΕΛ κράτησε το προβάδισμα της και το παιχνίδι έληξε με 59-48.

Κορυφαίες της αναμέτρησης για τις νικήτριες οι Μπαλαράμπε (20 πόντους, 12 ριμπάουντ) και Όρλοβιτς (17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ενώ για την Ανόρθωση κορυφαία παίκτρια ήταν η Ράτσα (19 πόντους, 16 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 22-36, 31-49, 48-59