Βαριά ήττα στην Πορτογαλία για την Εθνική μας

0

Με ήττα ολοκληρώθηκε το «παράθυρο» Αυγούστου για την Εθνική Ανδρών, η οποία έχασε εκτός έδρας από την Πορτογαλία με 102-69 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της β’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ήταν ο Φίλιππος Τίγκας με 20 πόντους, 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ωστόσο ο νεαρός κρατούσε πολλή ώρα τη μπάλα στα χέρια του γεγονός που δεν ευνοουσε τον ρυθμό της ομάδας μας. Γιανναράς, Σιμιτζής και Στυλιανού προσπάθησαν πολύ και με αυτούς η Κύπρος είχε κάποια καλά διαστήματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν καλύτερα μπαίνοντας με σερί δέκα πόντων, με την Εθνική μας να σκοράρει τους πρώτους πόντους με τρίποντο του Τίγκα στο 4′ (10-3). Οι γηπεδούχου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 18 πόντων (35-17).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί οκτώ πόντων μείωσε στους δέκα μετά το τρίποντο του Γιανναρά στο 12′ (35-25), ενώ ένα λεπτό αργότερα νέο τρίποντο από τον ίδιο έριξε τη διαφορά στους εννέα (37-28). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν εκ νέου τις αποστάσεις, στους 19 πόντους (58-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πορτογάλοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας και την αύξησαν κατά πέντε πόντους (81-57), κλειδώνοντας το ροζ φύλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 102-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-17, 58-39, 81-57, 102-69