Βασιλιάς χωρίς στέμμα – Κούραση, διαιτησία και Ρεάλ λύγισαν τον ΠΑΟ

0

Σ’ ένα ματς πραγματική διαφήμιση το οποίο χρειάστηκε δύο παρατάσεις μέχρι να επικρατήσει η Ρεάλ με 97-93, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν συγκινητικός απέναντι στους Μαδριλένους και έχασε την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη.

Κρίμα, κρίμα, κρίμα.

Ο Παναθηναϊκός μπορούσε να φτάσει στην μεγαλύτερη νίκη της φετινής σεζόν απέναντι στην σαφώς ανώτερη και πιο ποιοτική Ρεάλ, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις (σωματικές και ψυχικές) και γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 97-93 στην δεύτερη παράταση. Όχι μόνο δεν παράτησε το ματς όταν έμοιαζε να γέρνει στη μεριά των φιλοξενούμενων, αλλά κρατούσε και την τύχη στα χέρια του στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου.

Κάποιες λεπτομέρειες, η έλλειψη καθαρού μυαλού, αλλά και μερικές διαιτητικές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία, στάθηκαν αρκετά για να στερήσουν από τον Παναθηναϊκό μια μεγάλη νίκη.

Η άμυνα αποτέλεσε την νούμερο «1» προτεραιότητα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΓιώργοςΠαπαγιάννης έμοιαζε… απροσπέλαστος, μοίραζε τη μία τάπα μετά την άλλη, αλλά οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την περίσσια τους ενέργεια στην άμυνα και στην άλλη άκρη του παρκέ.

Το ματς

Η αστοχία συνέχισε να αποτελεί τον βραχνά για την ομάδα του ΓιώργουΒόβορα, αφού οι παίκτες αστόχησαν σε πολλά, ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα; Αντί να καταφέρει ο Παναθηναϊκός να «χτίσει» μια διαφορά στο σκορ, να έχει τη Ρεάλ... στενό κορσέ. Και χωρίς να παίζει το μπάσκετ που μπορεί και έχει δείξει στα τελευταία παιχνίδια. Το «τριφύλλι» έφτασε και στο +4 (15-11) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (15-14) αλλά έκτοτε οι Μαδριλένοι με ένα επιμέρους 12-2 εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και κάποια λάθη βρέθηκε να προηγείται με 17-23 στο 16′.

Η είσοδος του Κοζέρ είχε αναστατώσει κάπως την άμυνα των γηπεδούχων αλλά από την άλλη η αγωνιστική άνοδος του Μπέντιλ ο οποίος πόσταρε συνέχεια τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο κρατούσαν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της ομάδας του ύστερα από 10 άστοχα για το 29-29 αλλά η… φαεινή ιδέα του Μπέντιλ να καρφώσει θεαματικά με το σκορ στο 29-31 είχε αντίθετα αποτελέσματα. Ο Γκανέζος αστόχησε στο κάρφωμα, η Ρεάλ σκόραρε στο ανοικτό γήπεδο και πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (29-33).

Στο πρώτο μισό του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν 11/19 δίποντα αλλά και μόλις 1/11 τρίποντα! Επίσης μέτρησαν 4/4 βολές, είχαν τρία ριμπάουντ περισσότερα (18-15), αλλά είχαν υποπέσει και σε 7 λάθη (έναντι 4 της Ρεάλ). Στον αντίποδα η ισπανική ομάδα είχε 10/18 δίποντα και 3/16 τρίποντα, όπως επίσης και 4/4 βολές.

Το τρίτο δεκάλεπτο έμελλε να ήταν και εκείνο που η Ρεάλ θα πάταγε το γκάζι και θα έπαιρνε διαφορά στο σκορ. Με ένα επιμέρους 10-2 έφερε τον δείκτη του σκορ στο +12 (31-43 στο 23′) και αυτό χάρη στους Ταβάρες και Ράντολφ οι οποίοι δημιούργησαν τεράστια «ρήγματα» στην «πράσινη» ρακέτα. Η διαφορά έφτασε δύο φορές και στους 14 πόντους (33-47 και 38-52) αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αρχικά δυνάμωσε στην άμυνα και σταμάτησε την εύκολη πάσα στο «ζωγραφιστό».

Στη συνέχεια η αγωνιστική άνοδος του Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν εκείνη που βοήθησε την ελληνική ομάδα να «ροκανίσει» την διαφορά στην τελευταία περίοδο και με δικό της επιμέρους 23-10 μείωσε στον πόντο (62-61) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Έκτοτε το ματς άρχισε να γίνεται… αίμα και άμμος, αλλά τον Παναθηναϊκό να χάνει ευκαιρίες για ισοφάριση ή ακόμα και για προσπέραση στο σκορ. Κάτι που έγινε, τελικα, στο 37′ όταν ο Παπαπέτρου έφερε το ματς στα ίσια (66-66) ενώ στο 2:43 το «τριφύλλι» πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο με 68-66 ύστερα από δύο βολές του Νέντοβιτς.

Το επόμενο δίλεπτο ακολούθησε ρεσιτάλ εκατέρωθεν αστοχίας! Η μεν Ρεάλ είχε 0/4 τρίποντα στις επιθέσεις, ο δε Παναθηναϊκός 0/3 (μία φορά με Νέντοβιτς, δύο με Σαντ-Ρος). Στα 14” ο Γιουλ με φόλοου ύστερα από άστοχο τρίποντο του Τόμπκινς έφερε το παιχνίδι ξανά ισόπαλο (68-68) και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σέρβος γκαρντ μπερδεύτηκε με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 και πήρε προβάδισμα με 73-68 στο 3:40 πριν από το τέλος του αγώνα ύστερα από τρίποντο του Παπαπέτρου και alley oop κάρφωμα του Παπαγιάννη. Οι Μαδριλένοι έφεραν το ματς στο καλάθι (73-71) και σ’ εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Κουβανός. Δύο λεπτά πριν από το τέλος της παράτασης ο Τομπκινς βρήκε στόχο υστερα από τα σερί άστοχα τρίποντα για το 75-74 ενώ ακολούθως πήρε και το προβάδισμα με 75-77 ύστερα από γκολ φάουλ του Αμπάλδε στο 1.25.

Στα 37” ο Νέντοβιτς ισοφάρισε σε 77-77 με δύο εύστοχες βολές αλλά και πάλι ο Αμπάλδε πήρε την επίθεση της ομάδας του και με ανάποδο λέι απ στα 20” έδωσε προβάδισμα με 77-79 στην Ρεάλ. Ο Μποχωρίδης με δύο βολές στα 7” ισοφάρισε σε 79-79 με αποτέλεσμα να οδηγηθεί η αναμέτρηση και σε δεύτερη παράταση!

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο όπως ο… Παναθηναϊκός το πρώτο για να ακολουθήσει… τρελό ματς. Αρχικά προηγήθηκαν με 82-79, ο Νέντοβιτςισοφάρισε με τρίποντο για το 82-82, ο Αμπάλδε με τρίποντο «έγραψε» το 82-85 και ο Παπαγιάννης με alley oop κάρφωμα μείωσε σε 84-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68 (κ.α.), 79-79 (α’ παρ.), 93-97