Βγήκαν οι «σκούπες» στο Κίτιον – Περίπατο η ΑΕΚ την ΕΝΠ και ξανά στους τελικούς η πρωταθλήτρια

0

Έτοιμη να υπερασπιστεί το στέμμα της πρωταθλήτριας η Πετρολίνα ΑΕΚ. Οι Λαρνακείς σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Κίτιον επιβλήθηκαν επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με σκορ 80-63, «σκούπισαν» τους βυσσινί κάνοντας το 3-0 στη σειρά και έγιναν η πρώτη από τις δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο.

Μετά το αρχικό 16-10 η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου πάτησε γκάζι, πήρε διψήφια διαφορά και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Έχοντας σημαντικό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και αιχμή του δόρατος τους Κύπριους (Παντελή, Σιζόπουλο και Μανωλόπουλο) και περιορίζοντας αισθητά -ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- δύο από τα μεγάλα επιθετικά ατού των βυσσινί (Ντίξον και Μπέργκετ) οι πρωταθλητές έφτασαν στο τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα και σινάμα στους τελικούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και στο 13′ με τη βολή του Σιζόπουλου η διαφορά έφθασε τους 13 πόντους (23-10). Στο 19′ το καλάθι του Μαντοβάνη έκανε το 37-18. Οι «βυσσινί» με τέσσερις πόντους του Μακλέλαν μείωσαν στους 15 (37-22), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το δίποντο του Σνάιντερ (39-22).

Οι «κιτρινοπράσινοι» άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους 27 πόντους (57-30) με το τρίποντο από τον Μανωλόπουλο, ενώ η διαφορά μειώθηκε κατά εννέα πόντους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (65-47).

Στο 32′ μετά από πέντε πόντους του Χαντ και δίποντο του Σιζόπουλο η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 72-47. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια μείωσαν στους 17 πόντους, για να πάρουν οι «κιτρινοπράσινοι» το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 39-22, 65-47, 80-63