Βγήκαν οι «σκούπες» , το ΣΗΚΩΣΕ ο ασταμάτητος Διγενής Μόρφου

0

Ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου πανηγυρίζει τον τίτλο στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β1 κατηγορίας, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των αγώνων της τελικής φάσης απέναντι στον GFSC Phoenix MJ Basket Plus.

Στον τρίτο αγώνα, που έγινε στην έδρα του, ο Διγενής επικράτησε με 85-61. Είχαν προηγηθεί το εντός έδρας ροζ φύλλο με 99-83 και το διπλό με 69-64.

Οι πρωταθλητές στην πορεία τους προς τον τίτλο, σε σύνολο 25 αγώνων πέτυχαν 24 νίκες και μία ήττα. Στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου κατέλαβαν την πρώτη θέση με 39 βαθμούς, έχοντας 19 νίκες και 1 ήττα.

Ακολούθως, στα ημιτελικά κέρδισαν δύο φορές τον Άτλαντα. Πρώτα στην έδρα τους με 119-77 κι έπειτα εκτός με 77-40.

Με την κατάκτηση του κυπέλλου ο Διγενής έκανε το νταμπλ, καθώς προηγουμένως στη σεζόν είχε πάρει και το κύπελλο κερδίζοντας στον τελικό τον GFSC Phoenix MJ Basket Plus με 63-62.