«Βυσσινί» τρένο, τρίτωσαν οι νίκες- «Πνίγηκε» χωρίς Φλουντ η Ομόνοια

0

Η Ομόνοια κατέβηκε χωρίς τον πόιντ γκαρντ της, Σον Φλουντ, λόγο τραυματισμού. Η Ένωση μυρίστηκε… αίμα και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, παίρνοντας σημαντικό διπλό στη Λευκωσία με 84-54! Με τη νίκη αυτή οι «Βυσσινί» παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια.

Για τους νικητές, με 21 πόντους, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Άκουα. Από κοντά ο Ντίκσον με 16. Διψήφιοι και οι Χατζηκωσταντής (13) και Γεωργίου (11).

Από πλευράς Ομόνοιας, μόνο ο Κριλ έφτασε σε διψήφιο αριθμό (15). Στους 9 σταμάτησαν Σμιθ και Μύθιλλος.

H ΕΝΠ μπήκε δυναμικά στο παρκέ, σκοράροντας 8 σερί πόντους στο 2’ (8-0). Η Ομόνοια μείωσε στο 6’ με λέι απ του Μύθιλλου (6-12). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και η διαφορά έφτασε στο +13 στο 9’ (8-21). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 10-21. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά αυξανόταν, και με τρίποντο του Γεωργίου στο 15’ η ΕΝΠ έφτασε στο +14 (18-31). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 26-43.

Η ομάδα του Παραλιμνίου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας και στο 22’ ο Άκουα έκανε το 26-50. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 40-61. Στην τελευταία περίοδο οι «βυσσινί» ξεπέρασαν τη διαφορά των 30 πόντων, με τρίποντο του Ζαντή στο 37’ (46-77). Τελικό σκορ του αγώνα  54-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 26-43, 40-61, 54-84.